وکلای جوان بدانند
اگر شخصی وارث نداشته باشد آیا او در وصیت خود آزادی مطلق دارد؟
جولای 4, 2017
حقوق کسب وکار
حوزه های حقوق کسب و کار
جولای 6, 2017
نمایش همه

حقوق کسب و کار چیست؟

حقوق کسب وکار

حقوق کسب وکار

در حقوق  کسب و کار به تأسیس کسب و کارها و موضوعات جدیدی که مطرح می شوند پرداخته می شود زیرا که کسب و کارهای جدید با مردم، سایر شرکت ها و دولت ارتباط دارند. در این شاخه از حقوق انواع مختلفی از ترتیبات حقوقی از جمله قوانین مالیاتی، مالکیت معنوی، اموال غیرمنقول، قانون استخدام، ورشکستگی و موارد مشابه مطرح می شوند. وکلای حقوق کسب و کار در زمینه مبادلات تجاری مشاوره می دهند بدین معنا که وکیل موکلان خود در دادگاه نیستند. در واقع، وکلای کسب و کار اغلب برای پیشگیری از طرح دعاوی در آینده به کار گرفته می شوند.

شناخت نقش حقوق کسب و کار در نظام حقوقی کمک می نماید تا کسب و کارها به عنوان موجودیت هایی مستقل از صاحبان و کارفرمایان آنها تعریف شوند. شرکت های تجارتی درست مانند افرادی که در جامعه با یکدیگر زندگی می نمایند مشمول قواعد حقوقی می باشند برای اینکه همه اصحاب بازار یک نوع فرصت عادلانه برای موفقیت داشته باشند.

یک نظام قابل اجرای حقوق کسب و کار نیز در کل به اقتصاد یک کشور نفع رسانده و مبادلات موثرتر و کارآمدتر را ممکن می سازد. برای مثال، یک عرضه کننده که کالاها را بصورت نسیه می فروشد می تواند اطمینان داشته باشد که خریدار نسبت به شروط توافق شده پرداخت مسئول است. مادامی که قرارداد بر اساس مجموعه قوانین متحد الشکل (UCC) تجاری آن قلمرو قضایی تنظیم شده و اجرا شده باشد در این صورت عرضه کننده از پیش می داند که اجرای قرارداد در مقابل خریدار در مواقع لزوم امکان پذیر خواهد بود.

تأسیس کسب و کار و موضوع قراردادهای داخلی

شرکت های جدید می بایستی حتی قبل از افتتاح خود برای نخستین بار گام هایی را به منظور رعایت قانون بردارند. از وکلای حقوق کسب و کار به صورت مرتب و مکرر خواسته می شود که با ارائه اسناد لازم نزد وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، به نمایندگی از وکلای خود برای تأسیس بنگاه‌های جدید اقدام کنند. همچنین موکلان ممکن است در در انتخاب بنگاه کسب و کار که به بهترین وجه برای فعالیت های اقتصادی آنها مناسب باشد به کمک و مساعدت جدید نیاز داشته باشند.

کسب و کارها را می توان در قالب شرکت های غیرسهامی، شرکت های با مسئولیت محدود (LLC)، شرکت‌های تضامنی و  دیگر بنگاه‌ها تاسیس نمود. در بسیاری از این اشکال کسب و کارها می توان اصلاحاتی را صورت داد به نحوی که نیازهای شرکت تامین شوند. برای نمونه می توان از شرکتهای نوع S نام برد که پس اندازهای مالیاتی  را تأمین می کنند و شرکت های تضامنی محدود که به موجب آنها برخی مالکان صرفاً به عنوان سرمایه گذار مشارکت دارند.

با وجود اینکه که انتخاب بنگاه مناسب کسب و کار به عوامل متعددی بستگی دارد، هدف اولیه و اصلی بیشتر بنگاه‌های تجاری این است که از مالکان در برابر مسئولیت فردی حمایت به عمل آید. یک کسب و کار که برای پذیرش مسئولیت محدود راه اندازی نشده است بدان معنا است که مالکان همه دارایی های خود را در دسترس طلبکاران کسب و کار قرار می دهند. با همکاری یک وکیل از ابتدای راه اندازی یک کسب و کار می توان به آسانی از بروز این وضعیت پیشگیری نمایید.

همچنین، وکلای حقوق کسب و کار  برای تنظیم قراردادهای داخلی راجع به چگونگی مدیریت یک شرکت جدید می توانند کمک کنند. یک نمونه بارز عبارت است از قرارداد عملیاتی یک شرکت با مسئولیت محدود (LLC). این سند می بایستی با دقت تنظیم گردد زیرا که بر چگونگی مشارکت مالکان شرکت در سود و زیان، اتخاذ تصمیمات تجاری مهم از سوی آنها، و انتقال حق بر مالکیت خود قابل اعمال است.

انجام مبادلات پیچیده

برخی از مبادلات تجاری چنان هستند که مالکان کسب و کارها خود به تنهایی می توانند آنان را مدیریت کنند. مبادلات تجاری دیگر چنین نیستند، بویژه زمانی که یک معامله  به حوزه های پیچیده و نوظهور حقوق از جمله مقررات حاکم بر تضمینات و یا تجارت الکترونیکی مربوط می گردد؛ بویژه در صنایع به شدت قانون مدار، شرکت ها با رجوع به وکلای استخدامی یا وکلای داخلی شان از توصیه های آنها راجع به آخرین پیشرفت های حقوقی تاثیرگذار بر کسب و کارهای خود مطلع می شوند.

حتی نزد افراد کارآزموده تجارتی، ممکن است به دلیل تاثیر هیجانات مشکلاتی ایجاد شوند. وکلاء می توانند نه تنها به خاطر آموزش های حقوقی خود بلکه به دلیل ماهیت عینی تحلیل خود ایده هایی ارزشمند راجع به یک مبادله به دست دهند. این کار آنها را قادر می سازد تا مسائل نادیده گرفته شده از سوی مالکان و مدیران کسب و کار – که ممکن است یک توجه بیش از حد احساسی و هیجانی به فرایند اجرای قرارداد داشته باشند – را مورد توجه قرار دهند.

اقدامات پیش دستانه برای پیشگیری از طرح دعوای قضایی

یک روش برای تمیز حقوق کسب و کار به عنوان یک رشته کاربردی حقوق این است که کاربرد آنها را مورد توجه قرار داد. حقوق کسب و کار قواعد و اصول راهنما برای شرکت‌ها ارائه می دهد که برای قبل از بروز اختلاف رعایت شوند. وکلایی که در این حوزه و چهارچوب فعالیت می کنند در زمینه انجام مبادلات توانایی و قابلیت لازم را داشته تا بدین ترتیب شرکت تا جای ممکن وضعیت قضایی پیدا نکند. این نوع از قابلیت حقوقی استراتژیک می تواند یک نوع حجم عظیمی از منابع مالی را برای شرکت به دنبال آورد.

برای نمونه یک شرکت خدماتی را در نظر گیرید که در یک ایالت مستقر بوده و از سراسر کشور مشتری دارد. شرکت می تواند یک وکیل را برای تنظیم قرارداد با مشتریان استخدام کرده و به موجب آن مشتریان را ملزم نماید تا از آیین های ویژه حل و فصل اختلافات تبعیت داشته باشند، مانند فرصت دادن به شرکت که پیش از طرح دعوای حقوقی علیه آن، خود خدمات معیوب را جبران کند. و یا این الزام که اختلافات بایستی نزد رکن داوری در دولت متبوع شرکت مطرح شوند. در هر صنعتی وکلای کسب و کار این امکان را دارند که در هزینه مشتریان خود صرفه جویی کرده و یک نوع مزیت رقابتی بهتر برای آنها فراهم آورند.

به کار گیری مشاور حقوقی

در صورتی که شما که یک کسب و کار و یا طرح موجود را اداره می کنید و یا درصدد راه اندازی یک کسب و کار جدید هستید موفقیت شما ممکن است به دریافت توصیه های حقوقی مناسب وابسته باشد. وکلا در مورد هر موضوعی اعم از قراردادهای ساده خرید و فروش تا ادغام و تملک شرکت های سهامی عام می توانند به شما مساعدت نمایند. همین امروز یک جلسه مشاوره با یک شرکت حقوقی کسب و کار را در برنامه خود بگنجانید.

1 Comment

  1. بهترین کوتاه کننده لینک گفت:

    سلام بسیار ممنونم مطلب عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!