حقوق تجارت
بررسی ارکان شرکت های تجاری
اکتبر 13, 2016
حقوق تجارت
مجمع عمومی فوق العاده و صلاحیت آن
اکتبر 13, 2016
نمایش همه

ارکان تشکیل دهنده شرکت سهامی کدامند؟

حقوق تجارت

حقوق تجارت

رکن تصمیم گیرنده شامل: ۱-مجمع عمومی موسس(مواد ۷۴ تا ۸۳ لایحه).۲-مجمع عمومی فوق العاده (مواد ۸۴ ت ۸۵ لایحه). مجمع عمومی عادی(ماده ۸۶ تا ماده ۱۰۶ لایحه). ۳- مجمع عمومی خاص(ماده ۹۳ لایحه).

رکن اداره کننده آن شامل: هیأت مدیره و مدیر عامل می باشد.

رکن نظارت کننده همان بازرس یا بازرسان می باشد.

مجمع عمومی موسس: ۱- دوره فعالیت: بعد از اتمام پذیره نویسی، وظایف قانونی و فعالیت مجمع عمومی موسس، شروع می شود و تا زمان تشکیل شرکت ادامه دارد. پس از تشکیل ما دیگر مجمعی با عنوان مجمع عمومی موسس نخواهیم داشت.

۲- تصمیم گیری: شامل:*اتخاذ تصمیم با اکثریت دو سوم آرای حاضرین. *دعوت اول با حضور دارندگان حداقل نصف سرمایه شرکت.*دعوت دوم با حضورصاحبان لااقل یک سوم سرمایه شرکت. *دعوت سوم با حضور صاحبان لااقل یک سوم سرمایه شرکت.

دعوت دوم و سوم مجمع توسط موسسین مشروط بر این است که لااقل بیست روز قبل از انعقاد آن مجمع آگهی با قید دستور جلسه ی قبل و نتیجه ی آن در روزنامه کثیر الانتشاری که در اعلامیه ی پذیره نویسی معین شده است درج شود.

بر خلاف مجمع عمومی موسس، که هر سهم دارای یک حق رأی است، (تبصره ماده ۷۵ لایحه) در سایر مجامع عمومی ممکن است برخی از سهامداران حق رأی نداشته باشند، مثلاً ممکن است در اساسنامه پیش بینی شود که داشتن تعداد معینی از سهام برای دادن رأی ضروری است.

باید دقت داشته باشیم که مرجع ارزیابی آورده های غیر نقدی موسسان با مرجع تصویب آن یکی نیستند.

ارزیابی آورده های غیرنقدی موسسان توسط کارشناسان رسمی وزارت دادگستری که بصورت کتبی اعلام نظر می کند انجام می شود. تصویب در مجمع عمومی موسس انجام می گیرد که نباید بیشتر از مقدار تقویم کارشناس باشد(ماده ۷۸ لایحه).

همانطور که از ظاهر ماده ی ۷۶ لایحه و همینطور تبصره ماده ۶ لایحه استنباط می شود فقط موسسین حق آوردن آورده های غیر نقدی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!