حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد اختلاف کارگر و کارفرما
جولای 27, 2016
حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد روابط اشخاص در خصوص معاملات اتومبیل و نقش نمایشگاه ها و فروشگاه ‏های اتومبیل
جولای 27, 2016
نمایش همه

نکات کاربردی در مورد معامله اتومبیل

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

معمولاً اشخاص هنگام خرید و فروش اتومبیل در نمایشگاه ‏های خرید و فروش اتومبیل اسنادی رابه عنوان قولنامه یا بیع نامه و … امضاء می کنند بدون آنکه با آثار و اصطلاحات به کار رفته در سند معامله و مشکلاتی که در آینده برای آنها به وجود می آید آشنا باشند.

  • تاریخ تنظیم معامله: برخلاف اسناد رسمی که تاریخ آن برای طرفین معامله و اشخاص ثالث معتبر است در اسناد عادی تاریخ آن فقط نسبت به طرفین معامله دارای اعتبار است زیرا در اسناد عادی طرفین می توانند غیر از تاریخ به دلخواه خود تاریخی قبل یا بعد از تاریخ واقعی در کاغذ بیاورند. از اینرو چه بسا فروشنده سند دیگری را بعداً به تاریخ قبل از تاریخ معامله با خریدار یا شخص دیگری هم تنظیم کند.
  • طرفین معامله: عبارتند: از خریدار و فروشنده یا خریداران و فروشندگان. اگر چند نفر مالی شریک باشند باید قدر السهم هریک مشخص شود. هویت کامل طرفین معامله یعنی نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل صدور، شماره کارت ملی و نشانی دقیق آنها ذکر شود.
  • مورد معامله و مشخصات آن: مشخصات کامل اتومبیل اعم از شماره انتظامی، موتور، شاسی، سیستم، مدل، رنگ و … در قرارداد آورده شود و قید شود که مورد معامله به رویت خریدار رسانده شده است.
  • بها و قیمت مورد معامله: ثمن یا قیمت معامله باید دقیقاً مشخص شود و قید گردد که به چه نحو پرداخت شده یا می شود، مقدار نقدی و غیر نقدی آن تعیین شود و معلوم گردد که نحوه پرداخت اقساط با چک یا سفته و … است و در صورت عدم پرداخت در تاریخ سررسید چه ضمانت اجرایی وجود دارد. همچنین شماره چک و مشخصات آن و یا سایر اسناد تجاری مانند سفته یا چک مسافرتی و … آورده شود و از آن کپی گرفته شود. در چک قید شود که بابت چه منظوری صادر شده است اگر چک یا سفته دارای ضامن است و کسی آن را به عنوان ضمانت و … پشت نویسی کرده آورده شود. همچنین قید شود که آیا چک در همان زمان و در نزد گواهان امضا و صادر شده یا قبلاً صادر شده و به فروشنده تحویل شده است.
  • شروط معامله: چه خریدار و چه فروشنده حق دارند تحت شرایطی که منافع شان ایجاب می کند به نفع یا ضرر خود شروطی را در قرارداد بیاورند. از جمله این شروط عبارتند از:

الف) اختیار فسخ معامله در صورت تخلف طرف مقابل از انجام تعهدات.

ب) سلب حق اختیار فسخ معامله.

ج) حضور در دفتر اسناد رسمی جهت نقل و انتقال رسمی و در صورت عدم حضور تعیین وجه التزام برای آن.

د) تعیین وجه التزام برای عدم انجام تعهد.

ه) نحوه پرداخت هزینه های دولتی مانند مالیات، عوارض و نیز هزینه مختصر و شخصی که مسئول پرداخت آن است.

  • امضاء: امضای قرارداد توسط خریدار و فروشنده و دست کم دو نفر گواه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!