حقوق بیمه
نمایندگی های بیمه
جولای 9, 2016
حقوق بین الملل خصوصی
جهانی شدن و حقوق بین الملل خصوصی
جولای 9, 2016
نمایش همه

جایگاه حقوق بین الملل خصوصی در علم حقوق

حقوق بین الملل خصوصی

حقوق بین الملل خصوصی

در تقسیم بندی هایی که در علم حقوق متداول است و اغلب نویسندگان نیز مبنای آن را پذیرفته اند، علم حقوق را به: ۱- حقوق عمومی و خصوصی ۲- حقوق ملی یا داخلی و حقوق بین الملل یا خارجی تقسیم می نمایند.

۱- حقوق عمومی و حقوق خصوصی

الف) حقوق عمومی، به مجموعه قواعد و مقرراتی که بر روابط دولت و ماموران او با مردم حکومت می‏ کند گفته می شود و شامل موضوعاتی از قبیل: حقوق اساسی، حقوق اداری، حقوق مالیه، حقوق کار، و غیره می باشد.

ب) حقوق خصوصی، مجموعه قواعد و مقرراتی است که حاکم بر روابط بین افراد بوده و شامل موضوعاتی از قبیل: حقوق مدنی، حقوق تجارت و غیره می‏ گردد.

۲- حقوق داخلی و حقوق بین المللی

الف) حقوق داخلی: مجموعه قواعدی است که، بر دولت معین حکومت می کند و درآن از روابطی بحث و گفتگو می‏ شود که هیچ عامل خارجی در آنها وجود ندارد. و این قواعد در قلمرو داخلی آن کشور و تمامی ساکنین لازم الاجرا می باشد. مثلاً چنانچه دو تبعه ایرانی در مورد مالی که در ایران واقع است معامله‏ ای بنماید، قوانین ایران حکمفرما خواهد بود.

حقوق داخلی را به حقوق خصوصی داخلی، که شامل حقوق مدنی، حقوق تجارت، آئین نامه دادرسی مدنی و غیره می ‏گردد و حقوق عمومی داخلی، که شامل موضوعاتی از قبیل: حقوق اساسی، حقوق اداری، حقوق مالیه، حقوق کار و غیره می باشد تقسیم می نمایند.

ب) حقوق بین الملل یا خارجی: حقوق بین الملل، رشته ای از علم حقوق است که درباره روابط بین دولت‎ها و سازمان های بین المللی و همچنین روابط اتباع دولت ها بحث و گقتگو می نماید. پس، حقوق بین الملل پیرامون روابطی که عامل خارجی در آن دخالت دارد، بحث می نماید.

حقوق بین الملل، به حقوق بین الملل عمومی و حقوق بین‏ الملل خصوصی تقسیم می‏ گردد. در حقوق بین‏ الملل عمومی، از روابط بین دولت‏ ها و سازمان‏ های بین ‏المللی بحث می‏ شود در صورتی‏که حقوق بین ‏الملل خصوصی، روابط بین افراد در زندگی بین المللی را تنظیم می ‏نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!