حقوق تطبیقی
فایده مطالعه حقوق تطبیقی
جولای 8, 2016
حقوق تطبیقی
حقوق کامن لو
جولای 8, 2016
نمایش همه

حقوق رومن و ژرمنیک

حقوق تطبیقی

حقوق تطبیقی

حقوق‏ رومن و ژرمنیک Romano-Germanique که برمبنای تالیفات ژوستی‏نین بود در دانشگاه‏ های کشورهای رم و ژرمن، تحت تاثیر فلسفه مکتب طبیعی و اثباتی تدریس گردیده و توسعه آن حقوق به کشورهای دیگر به سبب استعمار و یا تمایل به جنبه های مفید حقوقی آن بوده است. نقش اساسی حقوق در این گروه تدوین و تنظیم قواعد کلی برای عملکرد و یا رفتار آینده مردم می باشد. بدین ترتیب ملاحظه می شود که در تعیین قواعد کلی، اخلاق و حقوق به هم نزدیک‏تر شده اند.

از خصوصیات بارز این گروه تنظیم روابط خصوصی افراد است و به همین دلیل حقوق مدنی هسته اصلی علم حقوق را تشکیل می دهد. ضمناً رشته ‏های مختلف حقوق در اثر نیازهای جامعه در طول زمان بتدریج به وجود آمده اند. علت توسعه حقوق رومن و ژرمن تلاش همگانی اروپاییان از قرن دوازدهم به این طرف بوده و این حقوق در کشورهای اسلامی به طور استثنایی پذیرفته شده است در اصل در کشورهای اسلامی حقوق اسلام حاکم بر روابط اجتماعی مسلمانان می باشد. در کشورهای خاور دور، مانند ژاپن، که تمدن بسیار قدیمی دارد حقوق رومن و ژرمنیک به طور جزئی مورد قبول قرار گرفته است.

اما در مورد کشورهای آفریقایی و آمریکای جنوبی باید این سوال مطرح شود که آیا شرایط جغرافیایی و اجتماعی آن کشورها در حقوق رومن و ژرمنیک تغییراتی به وجود آورده است یا خیر؟ آنچه مسلم است نمی توان منکر تاثیر چنین شرایطی در حقوق رومن و ژرمن در آن کشورها گردید ولی تغییرات مزبور، بنا به شرایط خاص هریک از کشورهای آفریقا یا آمریکای جنوبی، مختلف و متفاوت بوده است. درخاتمه طرز تفکر حقوق رومن و ژرمن علاوه بر موارد فوق به طور خلاصه به شرح زیر می باشد:

  • وحدت سیستم حقوقی: که به موجب آن حقوق در سراسر کشور دارای وحدت باشد.
  • وحدت منشاء قانون: که قانون از قوه مقننه یا نمایندگان مردم ناشی می‏ شود.
  • خصوصیت تکامل یافته حقوق: که مقنن انتظار دارد تمام روابط اجتماعی و حتی خانوادگی تحت حاکمیت قانون باشد.
  • تفکیک حقوق از اخلاق و مذهب و سیاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!