حقوق شهروندی
آزادی مشروط زندانیان
جولای 8, 2016
حقوق کار
ماهیت حقوق کار
جولای 8, 2016
نمایش همه

مسئولیت اطفال و مجانین

حقوق شهروندی

حقوق شهروندی

  • طفل به کسی گفته می‏ شود که به حد بلوغ شرعی نرسیده باشد، بلوغ شرعی برای پسر ۱۵ سال و دختر ۹ سال است.
  • طفل در صورت ارتکاب جرم فاقد مسئولیت کیفری است و تربیت او با نظردادگاه به ‏عهده سرپرست قانونی ‏اش است. اگر دادگاه تشخیص دهد که سرپرست قانونی طفل قادر به این مهم نیست، یا طفل فاقد سرپرست است، او را به کانون اصلاح و تربیت می‏ سپارد.
  • اگر طفل مرتکب قتل یا ضرب و جرح شود، عاقله مسوولیت دارد. اما اگر طفل به اموال فرد دیگری آسیب برساند، خودش مسئولیت دارد و خسارت باید از اموال او پرداخت شود.
  • دیوانگی یا جنون به هردرجه ای که باشد، سبب خواهد شد تا مجنون در قبال ارتکاب عمل مجرمانه فاقد مسوولیت کیفری باشد.
  • دیوانگی یا جنون ادواری یا دوره ای باشد، هنگامی مسئولیت کیفری متوجه شخص می‏ شود که مرتکب در زمان انجام عمل مجرمانه مجنون باشد و الا با او مانند فرد عادی رفتار می‏ شود.
  • اگر مرتکب در حین ارتکاب به جرم مجنون باشد یا پس از ارتکاب جرم دچار جنون شود و جنون یا حالت خطرناک او برابر نظر متخصص ثابت شود، به دستور دادستان تا رفع حالت خطرناک در محل مناسب که معمولاً تیمارستان است نگهداری خواهد شد.
  • اگر مجرم پس از محکومیت دچار جنون شود، تا زمان بهبودی در بیمارستان روانی نگهداری می‏ شود و این مدت جزو محکومیت وی محسوب می‏ شود. البته باید توجه داشت که اگر محکومیت او به جرایم “حدی” باشد و جنون پس از صدور حکم محکومیت به وجود آمده باشد، مانع از اجرای حد نیست. پس اگر شخصی مرتکب شراب خواری شده و به حکم دادگاه محکوم به ۸۰ ضربه تازیانه شود و پس از صدور حکم دچار جنون شود، این امر مانع از اجرای شلاق نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!