حقوق تجارت
دفاتر تجارتی
جولای 27, 2016
حقوق تجارت
ضمانت در حقوق تجارت
جولای 27, 2016
نمایش همه

ثبت و ارتباط آن با ایجاد شخصیت حقوقی

حقوق تجارت

حقوق تجارت

تکالیف تاجر شامل:

  • ثبت در دفاتر ثبت تجارتی
  • داشتن دفاتر تجارتی
  • و سایر تکالیف که شامل پرداخت مالیات و پرداخت تأمین اجتماعی می باشد.

اثر حقوقی ثبت نسبت به تاجر (شخص حقیقی)

کسی که شغل معمولی خود را عملیات تجارتی ذاتی موضوع ماده ۲ قانون تجارت قرار دهد، با لحاظ سایر شرایط تاجر است حتی اگر نام خود را در دفتر ثبت تجارتی به ثبت نرسانده باشد.

وقتی تاجر اسم خود را ثبت می کند، این عمل تنها اماره ای قضایی بر تاجر بودنش محسوب می شود.

اثر حقوقی ثبت نسبت به شخص حقوقی

شرکتهای تجاری: در حقوق ایران، ثبت شرکت الزامی است اما از شرایط ایجاد شخصیت حقوقی و تشکیل شرکت نیست. به استناد مواد ۱۹۵ تا ۱۹۸ قانون تجارت و ماده ۲ قانون ثبت شرکتها و ماده ۵۸۳ قانون تجارت).

تشکیلات و موسسات غیرتجاری: ملاک تشخیص: به موجب ماده‏ی ۱ آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیرتجارتی مصوب ۱۳۲۷، معیار غیرتجارتی بودن موسسه، غیرتجاری بودن موضوع فعالیت است و داشتن قصد انتفاع یا عدم آن، تاثیری در این امر ندارد.

 اثر ثبت: فقط در این نوع موسسات، زمان تشخّص به شخصیت حقوقی تاریخ ثبت در دفتر ثبت می باشد(ماده ۵۸۴ قانون تجارت).

ملاک دقیق تمییز شخصیت حقوقی تجاری و غیرتجاری: ملاک تمییز شخصیت ها، موسسات و تشکیلات غیرتجاری از شخصیت حقوقی تجاری این است که آنها باید جنبه معنوی داشته و این جنبه، جنبه‏ی غالب آنها باشد. سودآوری و انتفاع نمی تواند ملاک تمیز باشد، چرا که هم در مورد شرکت های تجاری و هم در خصوص انجمن ها و تشکیلات غیرتجاری جستجوی سود و تقسیم آن بین اعضاء مجاز است.

کلیه اشخاصی که در ایران به شغل تجارت اشتغال دارند، اعم از ایرانی و خارجی باید در همان محل خود که دفتر ثبت تجارتی وجود دارد، اسم خود را ثبت نمایند(ماده ۱۶ قانون تجارت).

دفتر ثبت تجارتی، دفتری است برای ثبت نام بازرگانان، تجار، بنگاه های‏ بازرگانی و اطلاعات راجع به آنها، که زیرمجموعه‏ ی اداره ی ثبت به حساب می آید.

هرچند ثبت موجد شخصیت حقوقی نیست ولی آثار خاص خود را دارد، برای نمونه فعالیت در زمینه ی صادرات و واردات کالا منوط به داشتن کارت بازرگانی بوده و آن نیز منوط به ثبت می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!