سوال در مورد کاربرد اصل غرامت در قراردادهای بیمه

0
0

با سلام؛ بنده مالی به ارزش واقعی تحت پوشش بیمه نامه قرار گرفته و بعلت وقوع یکی از حوادث مشمول بیمه نامه بکلی از بین رفته است، شرکت بیمه به استناد ماده 11 قانون بیمه با طرح بی اساس اتهام اقدام متقلبانه بیمه گزار از پرداخت خسارت خودداری می‌نماید. به موجب شرایط مندرج در قرارداد مهلت پرداخت خسارت حداکثر یک ماه پس از احراز حدود خسارت تعیین گردیده لیکن با گذشت بیش از دو سال از احراز حدود خسارت وارده تعهدات خود را در قبال بیمه گزار ایفا ننموده است و در این فاصله ارزش کالای بیمه شده به سه برابر افزایش پیدا کرده است آیا زیان دیده به استناد اصل غرامت که عقد بیمه را از سایر عقود متمایز می‌نماید (و بیمه گر را مکلف به رفع بی تعادلی مالی زیاندیده نموده است به گونه ایی که توان مالی بیمه گزار به قبل از وقوع حادثه تبدیل شود) حق مطالبه غرامت ناشی از افزایش ارزش واقعی کالای بیمه شده که از سرمایه مندرج در بیمه نامه فراتر است خواهد داشت؟
هر چند به موجب ماده 19 قانون بیمه مصوب ۱۳۱۶ که مقرر می‌دارد «حداكثر مسئوليت بيمه گر از مبلغ بيمه شده تجاوز نخواهد كرد» به نظر می رسید که این قاعده زمانی حاکم بر قرارداد بیمه خواهد بود که بیمه گر در مهلت مقرر نسبت به ایفای تعهدات خود عمل نماید زیرا در مواردی که بیمه گر به تکلیف قانونی خود عمل ننموده و موضوع در محاکم قضایی رسیدگی شده است در برخی موارد آرا صادره بیش از مبلغ بیمه شده به نفع بیمه گزار بوده است.

  • پرسیده شده 6 ماه قبل
  • آخرین ویرایش 6 ماه قبل
0
0

با سلام؛ بله. تشخیص این موضوع با قاضی است. بیمه گر موظف است مطابق با شرایط خصوصی و عمومی مقرر در بیمه نامه در مدت اعتبار بیمه نامه خسارات مذکور را جبران کند و درصورت تشخیص قاضی غرامت لازم را نیز پرداخت نماید.

نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما
ارسال پست توسط میهمان یا
نام*
ایمیل*
وب سایت

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!