سوال در مورد غبن معامله

0
0

بنده مغازه ای را حدود دو سال پیش به قیمت یکصد و شصت میلیون تومان فروختم. خریدار با علم به این موضوع اقدام به خرید نمود، حال با گذشت این همه مدت، می گوید فردی از کارشناسان قیمت گذاری ملک را به مبلغ یکصد و پنج میلیون تومان قیمت کرده، و قصد شکایت علیه بنده، در خصوص غبن معامله دارد، ضمناً خریدار به همین دلیل چک نهایی به مبلغ پنجاه میلیون را مسدود نموده است. من هم در شرایط باز پس گرفتن نمی باشم. لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید و اینکه من چیکار باید کنم؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
-1
0

خيار غبن از خيارات فوري است و مدعی غبن بعد از آگاهی از غبن بایستی در ظرف یک مدت زمان معقول برای اعمال خیار غبن اقدام کند. همچنین در صورتی که مدعی غبن در زمان عقد قرارداد از ارزش واقعي مال اطلاع داشته باشد ادعاي غبن او دیگر قابل پذيرش نيست، زيرا با اطلاع از قيمت حقيقي مورد معامله به ضرر خويش اقدام كرده است .همچنین مدعی غبن بایستی نزد دادگاه فاحش بودن غبن را اثبات نماید و در صورتی که لازم باشد قضات دادگاه تمامی جوانب و شرایط مالی طرف های قرارداد و همچنین شرایط عقد قرارداد و غیره  را بررسی کرده و تصمیم میگیرند که غبن فاحش بوده است یا خیر.

چنانچه مبلغ اضافه فاحش نباشد صرفاً می توان برای دریافت مابه التفاوت آن اقدام نمود. با عنایت به سوال مربوطه در صورتی که اثبات شود که قیمت حقیقی ملک در روز عقد معامله به میزان یکصد و پنج میلیون تومان بوده است اين معامله قابل فسخ است زيرا که غبن فاحش در آن صورت گرفته و خریدار می تواند بعد از ارسال اظهارنامه برای شما مبنی بر استرداد مبلغ اضافه و یا فسخ قرارداد به دادگاه مراجعه کرده و پس از تنظیم دادخواست با استناد به خیار غبن معامله را فسخ نماید.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما
اگر قبلاً حساب کاربری دارید با پر کردن فیلد های زیر یا به عنوان مهمان ارسال کنید.
نام*
ایمیل*
وب سایت

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!