سوال در مورد قصور یا تقصیر پزشک

0
0

یک روانپزشک برای خانمی که سالها بیمارش بوده، با عنایت به شرح حل بالینی و سوابق درمانی قبلی موجود درمطبش و بدنبال توضیحات همسر اون خانم مبنی بر اقدام به خودکشی نافرجام وی (خانم بیمار)، بدون ویزیت، دستور بستری در بیمارستان صادر می کند. با عنایت به شکایت خانم از روانپزشک معالجش که مدعی است بستری اش بدون دلیل و نادرست بوده، دو کمیسیون پزشکی تشکیل شده است (ابتدائا سه نفره که با اعتراض خانم به رای کمیسیون، منجر به تشکیل کمیسیون پزشکی پنج نفره شد). لازم به توضیح است که پزشک برای دفاع از خودش در کمیسیون 5 نفره حضور نداشته است.

سوال: آیا بر اساس رای کمیسیون ها، پزشک “قصور پزشکی” دارد یا “تقصیر پزشکی”؟!

نتیجه کمیسیون 5 نفره: حسب معاینه و مندرجات پرونده بالینی و استماع اظهارات شاکی پرونده و همسر وی و عدم حضور پزشک معالج و کارشناسان حاضر در جلسه، بدلیل عدم ویزیت قبل از بستری بیمار و دستور بستری آقای دکتر …. متخصص روانپزشکی به شماره نظام پزشکی …. اقدامات ایشان با رعایت موازین علمی و اصول حرفه ای نبوده است و اقدام ایشان واجد ایراد انتظامی می باشد که در نظام پزشکی قابل پیگیری است.

نتیجه کمیسیون 3 نفره: بر اساس مدارک موجود و استماع اظهارات نامبرده، همسر ایشان و پزشک معالج، بر اساس مراجعه همسر ایشان به پزشک معالج و اطلاعات داده شده توسط همسر و بر اساس سوابق درمانی قبلی نزد پزشک معالج، دستور بستری داده شده است. اگرچه در پاره ای از بیماران بدلیل عدم همکاری و مراجعه روان پزشکی به نحوه فوق دستور بستری داده می شود لیکن در مورد نحوه انتقال ایشان به بیمارستان و استفاده از زور، دستوری از سوی پزشک داده نشده و در مورد، دستور بستری بدون معاینه بیمار، می توان به آن مورد، ایرادی وارد نمود لیکن موضوع قصور و یا همکاری در اقدام خلاف تلقی نمی شود و واجد ایراد انتظامی است.

  • پیام 4 سال قبل سوال کرد
  • آخرین ویرایش 4 سال قبل
  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0

طبق رای کمیسیون ها پزشک مرتکب قصور شده، لذا موضوع در صلاحیت سازمان نظام  پزشکی است.
توضیح تکمیلی: در تقصیر پزشکی نوعی عمد وجود دارد از جمله شامل بی احتیاطی و رعایت نکردن قوانین و سازوکارهای پزشکی است. اما در قصور پزشکی نوعی غفلت و سهو وجود دارد. تقصیر پزشکی در تهران در صلاحیت دادسرای ویژه جرائم پزشکی و دارویی است و در شهرستان ها در صلاحیت دادسراهای عمومی و انقلاب است.

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما
اگر قبلاً حساب کاربری دارید با پر کردن فیلد های زیر یا به عنوان مهمان ارسال کنید.
نام*
ایمیل*
وب سایت

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!