اصول و فنون مذاکره
تشخیص درد و ارائه راه حل
نوامبر 16, 2016
اصول و فنون مذاکره
جستجو برای راه حل واحد
نوامبر 16, 2016
نمایش همه

پیشداوری در جلسه مذاکره

اصول و فنون مذاکره

اصول و فنون مذاکره

اندیشیدن حق انتخاب ها و راه حل های گوناگون بصورت طبیعی انجام نمی شود. حتی اگر شما خارج از گود یک مذاکره هیجان انگیز باشید، دنبال اندیشیدن حق انتخاب های متنوع نرفتن روال عادی است اگر از شما پرسیده شود که نام یک شخص را ببرید که در دنیا شایسته ترین فرد برای دریافت جایزه صلح نوبل باشد، هر پاسخی که بخواهید بدهید بلافاصله در بیان دچار شک و تردید و دودلی می شوید. چطور می توانید مطمئن باشید که شخص مورد نظر شما شایسته ترین فرد برای دریافت این جایزه است؟ ممکن است برای دادن پاسخ عاجز بمانید یا ممکن است پاسخ هایی بدهید که تفکرات سنتی و عادی را منعکس می سازد:”حوب، شاید پاپ یا رئیس جمهور”.

هیچ چیز به اندازه آمادگی به یورش و حمله به اشکالات و کاستی ها  هر ایده جدیدی برای آفرینش افکار تازه زیان آور نیست. پیشداوری از تخیل و ابداع راه های تازه جلوگیری می کند.

تحت فشارهای روانی ناشی از مذاکراتی که در پیش دارید، جنبه انتقادی نسبت به مسایل مطروحه در شما قوی تر می گردد. مذاکرات عملی تفکر عملی می طلبد نه افکار از هم گسیخته و افراطی. خلاقیت شما ممکن است حتی بیشتر از این خاموش شود و فروکش کند اگر چنانچه طرف مقابل هم از ابزار خلاقیت در مذاکرات خودداری کند. فرض کنید با رئیس خودتان در مورد حقوق سال آینده خودتان مذاکره می کنید. شما درخواست کرده اید که چهار هزار دلار به حقوقتان اضافه شود. رئیستان پیشنهاد ۱۵۰۰ دلار کرده است، این رقم را شما کافی ندانسته اید. در یک چنین موقعیت نامطلوبی احتمالاً شما دنبال ارائه راه حل کارسازی نخواهید بود. نگران آن هستید که اگر ایده ناپخته ای عرضه کنید، مثلاً نصف مبلغی که درخواست کرده اید بصورت افزایش حقوق باشد و نصف دیگر بصورت مزایای اضافی، ممکن است نادان بنظر برسید. رئیستان ممکن است بگوید:« جدی باشید. شما بهتر از این ها به اوضاع شرکت آگاهید. این کار به سیاست شرکت لطمه می زند و من تعجب می کنم که شما چطور حاضر شدید چنین پیشنهادی را مطرح کنید.» اگر در یک لحظه یک راه انتخابی تازه ای بیاندیشید که مبلغ اضافه حقوق در طول زمان و بتدریج افزایش یابد ممکن است این راه انتخابی را پیشنهاد کنید:«من آماده هستم که مذاکره را روی این اساس شروع کنم» چون رئیستان هرچه را که شما می گوئید به عنوان یک پیشنهاد تعهدآور از جانب شما تلقی می کند لذا قبل از بیان هر نظر دوبار فکر می کنید.

ممکن است از نظر دیگری هم نگرانی داشته باشید که چنانچه انتخاب های تازه ای بیافرینید بخشی از اطلاعاتتان را رو کرده اید و این کار ممکن است قدرت چانه زنی شما را به مخاطره بیاندازد. به عنوان مثال اگر پیشنهاد کنید که شرکت برای تأمین مالی خرید خانه ای که در جریان معامله آن هستید به شما کمک کند، رئیستان نتیجه خواهد گرفت و پی خواهد برد که شما قصد دارید در شرکت بمانید و در نهایت میزان افزایش حقوقی را که بشما پیشنهاد کند خواهید پذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!