حقوق کار
مطالبات و مزایای پایان کار کارگر
نوامبر 19, 2016
حقوق کاربردی
نحوه اجرای حکم محکومیت به حبس
نوامبر 19, 2016
نمایش همه

نکات کاربردی در مورد املاک در رهن

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

اصولاً رهن عقدیست که به موجب آن شخص بدهکار مالی را برای وثیقه به طلبکار می دهد که اصطلاحاً رهن دهنده را راهن و طرف مقابل را مرتهن گویند.

پرسش: آیا فروش ملکی که در رهن بانک قرار گرفته از حیث حقوقی صحیح است؟

فرض کنیم ملکی قبلاً به لحاظ اعطای تسهیلات بانکی در رهن بانک قرار گرفته و صاحب ملک پس از ساخت منزل مسکونی قصد فروش آن را دارد و یا اینکه شخصی برای خرید آپارتمان از تسهیلات بانکی استفاده می کند و در ازای مبلغ ۱۰ میلیون تومان خانه را به رهن بانک می گذارد آیا حق فروش خانه را دارد؟

پاسخ: اصولاً رهن گذاشتن آپارتمان یا ملک از طرف رهن گذارنده (راهن) به پایه و اساس مالکیت او لطمه ای وارد نمی کند و صرف فروش آن با رعایت حقوق مرتهن(رهن گیرنده در این مثال بانک) منعی ندارد. با این حال باید توجه داشت:

  1. فروش ملک یا آپارتمانی که به رهن گذاشته شده بدون اجازه مرتهن(در مثال ما بانک) به شرط حفظ حقوق بانک بلامانع است.
  2. هنگام تنظیم سند فروش باید قید شود که ملک یا آپارتمان در رهن بانک است به حقوق مرتهن اشاره شود.

پرسش: آیا می توان ملکی را که به مبلغ ده میلیون تومان در رهن بانک است و یکصد میلیون تومان ارزش دارد نسبت به مازاد آن برای آزادی متهم در دادسرا یا دادگاه وثیقه گذاشت؟

پاسخ: در اینجا راهن نمی تواند ملکی را که قبلاً در رهن بوده برای آزادی متهم در وثیقه قرار دهد زیرا با این اقدام به حقوق بانک لطمه می آورد مگر اینکه از بانک اجازه بگیرد. زیرا هرگاه متهمی که وثیقه می سپارد و در مواقعی که حضورش در دادگاه ضروری باشد، حاضر نشود با رعایت سایر شرایط قانونی وثیقه مزبور ضبط می شود و چه بسا تحت شرایطی خسارات و ضرر و زیان ناشی از جرم نیز از این محل برداشت شود و از این رو وثیقه گذاشتن ملک مرهونه نزد مقامات قضایی خالی از اشکال نبوده و با حقوق بانک(مرتهن) منافات دارد.

پرسش: آیا با فوت راهن و یا مرتهن عقد رهن بر هم می خورد؟

پاسخ: با مرگ هر یک از طرفین لطمه ای به عقد رهن وارد نمی شود و به اصطلاح عقد منقطع نخواهد شد ولی در صورت فوت مرتهن راهن می تواند، تقاضا کند که رهن به تصرف شخص ثالثی که به تراضی او و ورثه معین شود داده می شود و در صورت عدم توافق موضوع از طریق دادگاه حل خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!