حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد توقیف دیه و برداشت مهریه از آن
اکتبر 11, 2016
حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد ازدواج مجدد و حقوق همسران
اکتبر 11, 2016
نمایش همه

نکات کاربردی در مورد میراث زوج و زوجه

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

هریک از زن و شوهر پس از فوت دیگری از او ارث می برد و در کنار سایر وراث سهم او محاسبه و به او داده می شود. توارث بین زن و شوهر هنگامی برقرار می شود که رابطه زوجیت آنان دائمی باشد  پس در ازدواج موقت یا به اصطلاح عموم صیغه رابطه توارث بین زن و شوهر برقرار نمی شود.

۱-فوت زوج:

با فوت شوهر، همسرش از او ارث می برد. اگر شوهر دارای فرزند یا نوه باشد سهم زن یک چهارم از اموال شوهر است. اما در اینجا باید به دونکته توجه کرد. اول آنکه فرقی نمی کند شوهر از این زن فرزند یا نوه داشته باشد یا زن دیگر، پس اگر شوهر دارای فرزند یا نوه بود سهم زن او یک هشتم از اموال به جای مانده از اوست. نکته دوم آنکه، زن از همه اموال به جا مانده از شوهر ارث می برد.

پرسش: اگر شوهر فوت کند و از طیقه اول ورثه ای نداشته باشد یعنی پدر، مادر، پدربزرگ، یا مادر بزرگ و یا فرزند یا نوه نداشته باشد سهم الارث همسرش چه میزان است؟

اگر شوهر فوت کند و از طبقه اول ورثه ای نداشته باشد و از وراث طبقه دوم یا سوم او باشند برای مثال شوهر فقط برادر و خواهر یا عمو و عمه داشته باشد سهم زن از اموال به جا مانده از متوفی یک چهارم خواهد بود یعنی بازهم یک چهارم از اموال منقول و قیمت بنا و درختان.

پرسش: آیا زن از سرقفلی هم ارث می برد؟

پاسخ: بلی همانند سایر وراث از سرقفلی ارث می برد و سهم او حسب مورد یک چهارم یا یک هشتم آن است.

۲-فوت زن:

با فوت زن، شوهر در کنار سایر وراث از اموال به جا مانده از زن ارث می برد. اگر زن دارای اولاد یا نوه باشد سهم شوهر یک چهارم و اگر نباشد سهم او یک دوم از اموال است و بقیه اموال مابین سایر وراث تقسیم می شود و اگر زن ورثه ای جز شوهر نداشته باشد تمام اموال به او خواهد رسید.

پرسش: اگر زنی فوت کند و دارای همسر و پدر و مادر باشد آیا پدر و مادر  او از مهریه او ارث می برند؟

پاسخ: با فوت زن کلیه حقوق و مطالبات او به ورثه ی او می رسد از جمله حقوق زن مهریه اوست که اگر در زمان حیات او از شوهر استیفاء و نگرفته باشد این حق به ورثه اش می رسد از اینرو در این مثال پدر و مادر او از مهریه ارث برده و برای محاسبه مهریه سهم شوهر از مبلغ مهریه کسر و مطابق سهم الارث پدر و مادر به آنها خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!