حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد فوت اصحاب دعوی در امور مدنی
نوامبر 19, 2016
مقدمه علم حقوق
اندیشه های حقوقی و رویه های قضایی
نوامبر 19, 2016
نمایش همه

نکات کاربردی در مورد مسئولیت مالک اتومبیل در تصادف

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

قانونگذار برای اشخاصی که بدون گواهینامه رانندگی می کنند مجازاتهای چون حبس، جزای نقدی، محرومیت از رانندگی برای مدتی و… در نظر گرفته است که با توجه به شرایط و اوضاع و احوال و نوع حادثه و… برای مرتکب این جرم توسط قاضی مجازات تعیین می شود. اما این سوال مطرح می شود که مالک اتومبیل که هدایت آن را به شخص بدون پروانه رانندگی سپرده است تا چه اندازه ای مسئولیت دارد. فرض کنید با علم و اطلاع از اینکه فرزندش فاقد گواهی نامه رانندگی است خودروی خویش را در اختیار او می گذارد در این حالت اگر فرزند این شخص مرتکب قتل یا صدمه مالی یا جانی به دیگری شود مالک اتومبیل چه مسئولیتی دارد ؟

پاسخ: در این حالت عمل مالک که با علم و آگاهی اتومبیل را در اختیار شخص بدون گواهینامه می گذارد معاونت در رانندگی بدون پروانه است و تحت این عنوان تعقیب و مجازات می شود.

پرسش: اگر در حالت بالا راننده مرتکب قتل یا صدمه بدنی شود آیا می توان مالک اتومبیل را به عنوان معاونت در قتل یا صدمه بدنی غیر عمدی تحت تعقیب قرار داد؟

پاسخ: بدون آنکه بخواهیم وارد مبحث معاونت در جرم از حیث نکات فنی و حقوقی شویم باید گفت: اصولاً عمل معاونت در امور غیر عمدی قابل تصور نیست و در این حالت  فقط مالک اتومبیل به عنوان معاونت در رانندگی بدون پروانه تحت تعقیب قرار می گیرد.

پرسش: اگر کسی موتور سیکلت خود را در اختیار شخصی قرار دهد که دارای گواهی نامه اتومبیل است ولی فاقد گواهی نامه موتور سیکلت، آیا باز هم مسئول است؟

پاسخ: دارنده گواهی رانندگی اتومبیل که به استناد آن مبادرت به رانندگی موتور سیکلت می کند عمل او به منزله نداشتن گواهی نامه است لذا عمل شخصی که با علم و اطلاع از این امر موتور سیکلت را در اختیار او قرار می دهد معاونت در رانندگی بدون پروانه می باشد.

پرسش: آیا می توان  در حالت بالا وسیله نقلیه را تا زمان پرداخت خسارت از سوی راننده مقصر در توقیف نگاه داشت؟

پاسخ: خیر، توقیف اتومبیل حتی اگر حادثه منجر به مرگ دیگری هم شود فقط تا زمان ترسیم کروکی و عدم نیاز مقام قضایی به آن به عنوان وسیله ارتکاب جرم، در توقیف خواهد بود و سپس سریعاً ترخیص و به صاحبش مسترد می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!