حقوق کاربردی
نکات کاربردی ‏در مورد دادگاههای کیفری استان
می 27, 2016
حقوق کاربردی
نکات کاربردی ‏در مورد نحوه تنظیم دادخواست
می 27, 2016
نمایش همه

نکات کاربردی ‏در مورد مراجع اختصاصی

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

رسیدگی به برخی از دعاوی به علت خصوصیت ویژه آنها در دادگاه های عمومی ‏امکان پذیر نمی باشد. از این رو احتیاج به مراجع اختصاصی است ‌که با تشریفات خاص دادرسی اداره می‏ شوند. این مراجع بر حسب مورد به برخی ‏از امور خاص و یا دعاوی مربوط به برخی از اشخاص رسیدگی ‏می نماید. بنابراین قضات آن نیز باید دارای اطلاعات خاص در زمینه مربوطه بوده و یا از اشخاصی باشند که به دعاوی مربوط به همین صنف رسیدگی می نمایند.

الف) دادگاههای نظامی

به علت لزوم اجرای کیفرهای سنگین و نیاز مبرم به تسریع در رسیدگی و دفاع به موقع و موثر از حیات نظامی کشور و حفظ اسرار نظامی، دادگاه های نظامی جهت رسیدگی به جرائم خاص نظامی و انتطامی، نظامیان ایجاد گردیده‏ اند.

ب) دادگاههای انقلاب

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به منظور رسیدگی ‏به برخی از جرائم ‏خاص ایجاد گردید. این دادگاه متشکل از یک رئیس بوده و درآن وحدت قاضی حکم فرماست. در صورت نبودن رئیس، دادرس علی البدل به رسیدگی می پردازد، دادگاه انقلاب در مرکز هر استان تشکیل گردیده است و در صورتی که رئیس قوه قضائیه ضرورت تشکیل آن‏ را در شهرستان ‏های یک استان تشخیص دهد، این دادگاه در شهرستان نیز تشکیل می ‏گردد.

د) دادگاه عالی انتظامی قضات

تمامی ‏بشر مصون ازخطا نیستند و این اصل شامل قضات نیز می‏ گردد. بنابراین بایستی مرجع خاصی وجود داشته باشد که به تخلفات قضایی رسیدگی نماید. این مراجع، دادگاه عالی انتظامی قضات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!