حقوق بین الملل خصوصی
بازگشت به تابعیت ایران(زنی که بر اثر ازدواج با مرد خارجی ترک تابعیت نموده)
ژانویه 1, 2017
حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
انجام اعمال خلاف شئون پزشکی
ژانویه 1, 2017
نمایش همه

افرادی که تابعیت آنان مشکوک است

حقوق بین الملل خصوصی

حقوق بین الملل خصوصی

افرادی که تابعیت آنان مشکوک است به اشخاصی اطلاق می شود که دارای اسناد جعلی و شناسنامه بوده لیکن هویت و تابعیت ایرانی آنان بنا به دلایلی مورد تردید واقع گردد. خواه اسامی آنان در لیست سیر مراحل افرد مشکوک  ثبت گردیده و یا ثبت نشده باشد.

سیر مراحل بررسی پرونده افراد مشکوک بشرح ذیل می باشد:

۱- مامورین ثبت احوال در صورت دریافت گزارش و یا مواجه شدن با شناسنامه ای که هویت و تابعیت صاحب آن بنا به قرائن و دلایل منطقی مورد تردید واقع شده مکلفند از تسلیم شناسنامه به صاحبش خودداری و آنرا با گزارشی به رئیس اداره متبوع تسلیم نمایند. رئیس اداره جهت بررسی و رفع تردید پیرامون هویت، نظر مراجع انتظامی محل صدور، تولد و محل یا محل های سکونت را اخذ و سپس پرونده را جهت اعلام نظر در مورد تابعیت به شورای تامین محل صدور ارسال می دارد تا با اخذ نظر شوراهای تامین محل تولد و محل یا محل های سکونت نسبت به بررسی پرونده و اعلام نظر نهایی در مورد تابعیت متقاضی اقدام نماید.

۲- در صورت اثبات تابعیت ایرانی فرد مشکوک، توسط شورای تامین شهرستان و در اجرای ماده ۴۵ قانون ثبت احوال نتیجه بررسی فقط در سند سجلی قید و شناسامه وی مسترد می گردد.

۳- در صورت اثبات تابعیت ایرانی فرد مشکوک مورد تایید قرار نگرفت رأی شورای تامین جهت ابطال سند سجلی و شناسنامه بوسیله هیأت حل اختلاف به اداره ثبت احوال مربوط ارسال می گردد و سپس گزارش مشروح و مستدل همراه با نظریه شورای تامین شهرستان و پرونده و مدارک بدست آمده جهت تعقیب قانونی به حوزه قضایی محل فرستاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!