حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
افشاء نمودن اسرار و نوع بیماری
نوامبر 19, 2016
حقوق تجارت
نحوه تصمیم گیری در تمامی شرکت ها در نظم تطبیقی
نوامبر 19, 2016
نمایش همه

پذیرش بیمار بیش از حدود توان معاینه و درمان

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

مطابق ماده ۵ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکی«شاغلین حرف پزشکی موضوع ماده یک این قانون، موظف به پذیرش آن تعداد بیمار هستند که بعد از تشخیص و اعلام سازمان نظام پزشکی، حسب مورد انجام خدمات در یک زمان مناسب میسر باشد».

از آنجایی که پزشک با جان انسانها در ارتباط است، از این نظرتفاوت عمده ای با سایر مشاغل دیگر دارد. لذا کمیّت و کیفیت بیماران و نیز نحوه معاینه و درمان، از اهمیت بسزایی برخوردار است و عدم توجه به این امر توالی و فاسدی در پی دارد.

بنابراین، پزشکان باید در ساعات اشتغال و شیفت های کاری خود اقدام به پذیرش آن تعداد از بیماران، نمایند که توانایی معاینه و درمان آنان را داشته باشند و بتوانند به همه بیماران، حد مناسب خدمات تشخیصی و درمانی را ارایه نمایند و تقصیری در این زمینه رخ ندهد. بدیهی است که، جهت هر یک از رشته ها و گرایش های پزشکی، بر اساس خصوصیات آن رشته و مدت زمان مناسبی که باید برای هر بیمار صرف گردد، میزان و تعداد پذیرش بیماران متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، چنانچه دندانپزشکی، که در ساعت کاری خود به ۵۰ نفر جهت انجام امور داندانپزشکی، همانند کشیدن دندان وقت بدهد، مسلم است که چنین امری  تخلف انتظامی محسوب می گردد. زیرا هیچ دندانپزشکی نمی تواند با دقت تمام و صبر و حوصله نسبت به درمان چنین بیمارانی اقدام نماید.

نکته قابل توجه اینکه، تشخیص میزان تعداد پذیرش بیماران در صلاحیت سازمان نظام پزشکی است که معمولاً بر اساس نوع رشته و گرایش های پزشکی متفاوت می باشد.

تخلف از چنین امری، حسب بند الف ماده  ۳۷آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکی متضمن یکی از مجازات های انتظامی مندرج در بند الف یا ب ماده ۲۸ قانون سازمان نظام پزشکی می باشد:

الف) تذکر یا توبیخ شفاهی در خضور هیآت مدیره نظام پزشکی محل.

ب) اخطار یا توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی محل.

در صورت تکرار به توبیخ کتبی با درج در پرونده نظام پزشکی و نشریه نظام پزشکی محل یا الصاق رأی در تابلو اعلانات نظام پزشکی محل.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!