حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
به کار نبردن حداکثر تلاش ممکن جهت معالجه و درمان بیمار
نوامبر 19, 2016
حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
افشاء نمودن اسرار و نوع بیماری
نوامبر 19, 2016
نمایش همه

سهل انگاری در انجام وظیفه و عدم رعایت موازین علمی، شرعی و قانون

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

مطابق ماده ۳ آیین نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات پزشکی«شاغلین حرفه ای پزشکی و وابسته، باید طبق موازین علمی، شرعی و قانونی با رعایت نظامات دولتی، صنفی و حرفه ای انجام وظیفه کرده و از هرگونه سهل انگاری در انجام وظیفه قانونی بپرهیزند.

قانونگذار در ماده مذکور به چند اصطلاح اشاره نموده است، که به ترتیب به شرح آنها پرداخته و مورد بررسی قرار می گیرند:

الف) موازین علمی: مقصود از موازین علمی؛ اصول و مقرراتی است که از نظر علوم پزشکی باید نسبت به بیماران انجام شود، یا اینکه از ترک آن خودداری گردد. بنابراین، تقصیر پزشک در این فرض شامل فعل و ترک فعل می باشد، که ترتیب عنوان بی احتیاطی  و بی مبالاتی را شامل می شود.

ب) موازین شرعی: مقصود از موازین شرعی؛ حالاتی است که نه تنها از نظر قانون مجاز نیستند بلکه از نظر شرعی نیز حرام محسوب می گردند. همانند اینکه پزشکی با بیمار خود رابطه نامشروع برقرار سازد و یا اینکه اقدام به سقط جنین غیر قانونی نماید.

ج) موازین قانونی: مقصود از موازین قانونی؛ مقرراتی است که نسبت به اعمال پزشکان، علی الاصول، ضمانت اجرای کیفری پیش بینی نموده است. همانند مقررات مجازات اسلامی در باب افشاء اسرار بیماران و صدور گواهی خلاف واقع.

د) نظامات دولتی: مقصود از نظامات دولتی؛ مجموعه بخش نامه، مقررات وزارتی، تصویب نامه و آیین نامه هایی است، که از طرف مجموعه عمال دولتی صادر می گردد.

با توجه به تعریف فوق می توان گفت، منظور از نظامات دولتی، تمام مقررات، دستور العمل ها و آیین نامه هایی است که از طریق مراجع ذیصلاح در امور پزشکی نظیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و نیز سازمان نظام پزشکی و… تدوین و ابلاغ می گردد. به عنوان مثال، قوانین و مقررات مربوط به مطب و موسسات پزشکی، همانند مجوز تأسیس، فضای فیزیکی، تجهیزات و همچنین آیین نامه مربوط به فرم نسخه، تابلو و تبلیغات را می توان ذکر نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!