حقوق کیفری کسب وکار
مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی
جولای 18, 2017
حقوق کسب و کار بین المللی
موسسه حقوقی کانادا – آمریکا
آگوست 19, 2017
نمایش همه

لزوم یادگیری حقوق توسط دانشجویان بازاریابی

حقوق کسب و کار بین المللی

حقوق کسب و کاربین المللی

 دانشجویان باید بدانند که حوزه شمول کسب و کار بسیار فراتر از خرید و فروش است؛ همچنین متخصصین خبره کسب و کار نیز به یک نوع شناخت جامع و فراگیر از حقوق نیازمند هستند. هرچند که برنامه های متعددی وجود دارند که دانشجویان را قادر می سازند تا در زمینه ی حقوق کسب و کار تخصص پیدا نمایند، همچنین بسیاری از این برنامه‌ها برای دانشجویان حقوق تدارک دیده شده اند تا در زمینه کسب و کار و یا کار در دفاتر حقوقی شرکت آشنایی لازم را پیدا کنند. دوره کارشناسی ارشد حقوق و کسب  و کار بوسیروس (Bucerius Master of Law Business) شکلی متفاوت دارد. با وجود اینکه در برگزاری دوره های آموزشی سنتی کسب و کار اغلب ارتباط متقابل بیش از پیش پیچیده حقوق و کسب و کار نادیده انگاشته می شود، در برنامه بوسیروس که برای هر دو قشر تجار و وکلاء طراحی شده است آموزش های جامع حقوقی و کسب و کار ارایه می گردند. دانشجویان برنامه  بوسیروس با تحلیل و ارزیابی چرخه حیات شرکت ها از هر دو دیدِ شرکتی و حقوقی  به تعامل میان حقوق و کسب و کار پی می برند.

چرا بایستی حقوق را مورد مطالعه قرار داد؟

حقوق بخش بنیادین کسب و کار می باشد و کسب و کار نیز همیشه با حقوق و قواعد حقوقی عجین بوده است، اما این ارتباط متقابل بیش از پیش پیچیده تر می شود. در نتیجه، دانشجویان تجارت اغلب بدون یک فهم جامع از حقوق یا نقش و جایگاه متخصصان حقوقی در تأسیس و اداره یک کسب و کار وارد دنیای کسب و کار می شوند. پروفسور کلیفورد لارسن (Clifford Larsen) مدیر گروه کارشناسی ارشد حقوق و تجارت بوسیروس(Bucerius) به ضرورت همکاری متخصصان حقوقی و شرکتی پی برده بود زیرا که  در کسب و کارهای مخاطره آمیز امروزی هم به دانش حقوقی و هم به همکاری وکلاء نیاز است. پروفسور لارسن تأکید می کند که “امروزه وکلاء از همان روز اول در کار تأسیس یک شرکت مداخله دارند” و لازم است که تجار و وکلاء با یکدیگر تعامل داشته باشند.

دانشجویان کسب و کار که موضوع ارتباط میان حقوق و کسب و کار را مورد مطالعه قرار می دهند می توانند نیازهای حقوقی شرکت هایشان را پیش بینی نموده و پی برند که قواعد و مقررات چگونه می توانند اثرات مثبت و منفی داشته باشند. آندراس ای. مایر (Andreas E. Meier)  به عنوان یک بانکدار که درس بازارهای سرمایه را در برنامه ی بوسیروس تدریس می کند توضیح می دهد که در بسیاری از حوزه های کسب و کار قوانین و مقررات بیش از پیش تأثیرگذار بوده و ضرورت دارد تا افرادی که در این چنین حوزه هایی فعالیت می نمایند، بدانند که به چه نحوی می توان قوانین و مقررات را در فرایند کاری خود دخیل نمایند. پروفسور ناتالیا ریبرنیک(Natalia Ribberink) که واحد درسی مدیریت بین المللی راهبردی و تجارت و سرمایه گذاری را تدریس می نماید هشدار می دهد که لازم است دانشجویان بدانند که  اگر به رعایت ضوابط و مقررات حقوقی پایبند نباشند ممکن است در مسیر کسب و کار ناکام بمانند!

در حالی که دانشجویان در برنامه ی بوسیروس اغلب نحوه ی استناد و کار در چهارچوب های حقوقی برای راه اندازی کسب و کارهای خود را یاد می گیرند، در این برنامه بدانها کمک می شود تا مهارت های ارتباطاتی خود را به صورت خاص ارتقا دهند. بیشتر دانشجویان تجارت باید بدانند که که یک ارتباط روشن و شفاف با مشتریان و سایر شرکت ها چقدر مهم می باشد، با این حال، مطالعات حقوقی دانشی را که دانشجویان تجارت برای تعاملات شفاف و سودمند با متخصصان حقوقی بدان نیازمندند را در اختیار آن ها قرار می دهد. دانشجویان برنامه ی بوسیروس با دارا بودن زمینه های حقوقی و تجاری در کنار یکدیگر به یادگیری پرداخته و کار می کنند، چیزی که آنها را قادر می سازد تا این مهارت های ارتباطاتی را در یک چهارچوب ارگانیک ارتقا دهند. کار پروفسور لارسن در یک موسسه بین المللی حقوقی به او نشان داد که “این ایده خوبی هست که وکلای حقوقی و صاحبان کسب و کار  در کنار یکدیگر کار کنند زیرا که لزوماً ضرورت دارد آنها عملاً در کنار یکدیگر کار کنند” در نتیجه، بسیاری از جنبه های برنامه بوسیروس از جمله پایان نامه ها و دوره های کارورزی کارشناسی ارشد در جهت کمک به دانشجویان بوده تا  قابلیت ها و توانایی های ارتباطاتی خود را ارتقا دهند. البته، این قابلیت ها و توانایی ها نه تنها از لحاظ ارتباط متقابل میان وکلای حقوقی و صاحبان کسب و کار بلکه در همه بخش‌های کاری صاحبان کسب و کار حائز اهمیت هستند.

چه نوع حقوق را بایستی مورد مطالعه قرار داد؟

یکی از دلایلی که باعث شده است تا یادگیری و شناخت حقوق برای دانشجویان کسب و کار تا این اندازه مهم باشد این است که قوانین مختلفی وجود دارند که به انحاء مختلف بر بخش های مختلف کسب و کار تاثیر می گذارند. دانشجویان ممکن است تصور کنند که مسائل حقوقی اصلی خود که در دنیای کسب و کار با آن مواجه خواهند بود صرفاً مسائل بازاری و یا مالی هستند، اما در واقع امر، بسیاری از کسب و کارها در سراسر دوران حیات خود با چالش های حقوقی مواجه خواهند بود. برای نمونه، بسیاری از متخصصان کسب و کار در برهه ای از حرفه خود با مسائل راجع به حقوق علایم تجاری و ثبت مواجه می شوند؛ شرکت های فراملی یا آن دسته از شرکت هایی که در حوزه تجارت بین الملل فعالیت دارند ممکن است نیاز پیدا کند که از قوانین متعدد مالیاتی مطلع باشند. امروزه قراردادها و ترتیبات جدید از جمله پیمان تجاری و سرمایه گذاری ترنس-آتلانتیک (TTIP) و یا افزایش سطوح حمایت از مصرف کننده در نظام مالی ارتباطات میان کسب و کارها  و حقوق را بیش از پیش پیچیده تر ساخته اند. دانشجویانی که با حقوق آشنایی دارند از یک نوع مزیت قابل رقابتی در دنیای کسب و کار برخوردار خواهند شد.

چه چیزی را بایستی فراگرفت؟

دانشجویان کسب وکار ممکن است آمادگی حل مسائل حقوقی نداشته باشند زیرا که فهم حقوق ممکن است مشکل و دشوار باشد. در برنامه بوسیروس کار مرور جامع و تجربه ی عملی انجام شده، این کار می تواند به رهبران تجاری آینده کمک کند تا نسبت به شناخت خود از قوانینی که بر واحدهای کاری آنها اعمال می شود، اطمینان حاصل نمایند. مطالعات حقوقی می تواند متخصصان کسب و کار را در زمینه اخلاقیات و حقوق راهنمایی نمایند، و همانطور که می دانیم  هر “مبادله تجاری” خواه در سطح ملی خواه در سطح بین المللی به نوعی با حقوق ارتباط پیدا می کند. برای تصمیم سازی … ناگزیر بایستی مسائل حقوقی و اخلاقی حل شوند. اگر شما می خواهید که موفق شوید، بایستی قانون را بشناسید.

همچنین این مطالعات به دانشجویان کمک خواهد کرد تا فرصت ها و تبادلات تجاری بین المللی را مورد شناسایی قرار داده و آنها را درک نمایند. طبق نظر آقای مایر به عنوان رییس منطقه ای واحد مدیریت رفاه UBS شاخه بخش شمالی آلمان و آمریکای لاتین، دانشجویان جوان تر رشته تجارت دقت بیشتری نسبت به قواعد اولیه یک معامله و قرارداد را دارند. آنها همچنین در سطح جهانی می اندیشند. آنها می دانند که یک قرارداد جنبه ملی ندارد، بلکه اغلب طرف هایی را از سه یا چهار کشور مختلف جذب می کند. ضرورت دارد که دانشجویان مسائل و دلالت های حقوقی این قراردادها را دریابند. آنها آن را زنده نگه می دارند اما ضرورت دارد تا نسبت به آن شناخت لازم را بدست آورند”.

دنیای کسب و کار سریعا در حال تحول می باشد، و متخصصان موفق کسب و کار می دانند که چگونه با مسائل مواجه شوند، آنها را یاد گیرند، و آنها را برطرف سازند. واقعیت دنیای شرکت های تجاری این است که برخی کسب و کارها دوره زمانی حیاتی کمتری نسبت به دیگر کسب و کارها دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!