حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
فعل مجرمانه یا خطای پزشکی
جولای 7, 2016
حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
بی مبالاتی پزشک از منظر حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
جولای 7, 2016
نمایش همه

بی‏ احتیاطی در پزشکی از منظر حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

در اصطلاح حقوقی بی‏ احتیاطی ” در مقابل غفلت به کار می رود؛ یعنی غفلت از جنس ترک است و بی احتیاطی از جنس فعل، که عبارت است از ارتکاب عملی از روی ترک پیش بینی و حزم که حقاً باید آن پیش بینی یا حزم رعایت می شد؛ یعنی توقع آن عرفاً از فاعل عمل می‏رفت…..”

بنابراین بی‏ احتیاطی، سهل انگاری، در درمان می ‏باشد، که دارای جنبه های وجودی و مثبت و ارتکاب فعل است.

فعلی که از سوی پزشک و یا دستیاران او، به قصد درمان بیمار صورت می‏گیرد؛ ولی توجه کافی در امر درمان یا آزمایش مبذول نداشته یا مرتکب اشتباه گردیده و یا اینکه موازین علمی پزشکی، به طور کامل رعایت نگردد و موجب ضرر جسمانی یا روانی به بیمار شود. مثلاً جا گذاشتن وسایل جراحی در داخل شکم بیمار، تزریق یا تجویز داروهای آدرنرژیک و یا داروهایی که حاوی آن می باشند به بیماری که مشکل قلبی داشته و فشارخون او نیز بالاست.

برای تشخیص بی‏ احتیاطی، باید به دنبال آن بود که عمل واقع شده تحت شرایط خاص؛ عرفاً قابل پیش بینی بوده است یا خیر و آیا یک شخص محتاط، مطابق عرف زمان و مکان می‏ توانسته آن را پیش بینی کند یا نه.

در یکی از احکام دیوان عالی کشور نیزآمده است ” بی احتیاطی و بی مبالاتی مذکور در ماده ۱۷۷ قانون کیفر عمومی(ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی) از اموری است که بر حسب عرف و عادت این عناوین بر آن اطلاق می شود تا در صورت موثر بودن آن در وقوع حادثه موجب مسئولیت گردد….”.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!