ترمینولوژی حقوق
تفسیر قانونی | تفسیر قضایی | تقسیم بتراضی | تمرد
آگوست 15, 2016
ترمینولوژی حقوق
تنقیح | تنقیح مناط | تنقیح مناط ظنی | تنقیح مناط قطعی
آگوست 15, 2016
نمایش همه

تفسیر منطقی | تفسیر مضیق | تفسیر موسع

ترمینولوژی حقوق

ترمینولوژی حقوق

تفسیر منطقی

ارکان تفسیر منطقی یک ماده قانون عبارت است از: الف- سنجش آن ماده قانونی با مورد لاحق و سابق. ب- ملاحظه کردن سیاق plan و نظم مواد مجاور ماده مورد تفسیر. ج- ملاحظه نمودن علت وضع آن ماده. د- منظور نمودن سرفصل (عناوین اصلی و فرعی) ماده مورد تفسیر.

تفسیر مضیق

نوعی از تفسیر قضائی است که بموجب آن مدلول یک قانون در چهارچوب مفهوم خویش محبوس گردیده و از سرایت دادن آن به موارد سکوت (و یا به مواردی که احتمال دارد که شامل آن موارد باشد) خودداری می شود در قانون مجازات باید تفسیر مضیق نمود در قوانین مربوط به ادله اثبات دعوی و امارات قانونی و مسئولیت مدنی حتماً باید تفسیر مضیق کرد.

تفسیر موسع

نوعی از تفسیر قضائی است که بموجب آن مدلول یک قانون از قلمرو خود تجاوز داده شده و بموارد سکوت قانون سرایت داده می شود مانند اینکه شق اوا ماده ۷۶۱ آئین دادرسی مدنی(که راجع به اظهارنامه است)را شامل “پیش آگهی اجرائی مالیات” بنمایند در قوانین مدنی و تجاری اصل این است که تفسیر موسع شود ولی در موارد استثنائی (مانند قوانین مسئولیت مدنی- مرور زمان و مانند اینها) تفسیر مضیق باید نمود.

2 Comments

 1. کر گفت:

  در قانون منع مداخله ، چون سخن صرفاً از کارکنان و کارمندان و صاحب منصبان دولتی است ، با توجه به اصل لزوم تفسیر مضیق در حقوق جزایی ، می توان گفت که ؛ قانون منع مداخله در معاملات دولتی مشمول اشخاص مشمول قانون کار شاغل در ادارات دولتی نمی شود . ولذا این افراد اگر در  معاملات دولتی شرکت نمایند ، منعی نداشته و حسب این قانون مجرم شناخته نمی شوند .خواهشمند است در خصوص درستی یا نادرستی و اینکه بر چه اساسی به این موضوع استناد گردد ، توضیح بفرمائید.
  با تشکر

  • مدیر سایت گفت:

   با سلام و احترام
   در متن لایحه صرفا به کارمندان و کارکنان دولت و یا دستگاههای وابسته به دولت اشاره شده است. لذا قانون منع مداخله شامل اشخاص مشمول قانون کار شاغل در ادارات دولتی نبوده و این اشخاص می توانند در معاملات دولتی مشارکت داشته باشند.
   موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!