خسارات مازاد بر دیه
مرداد ۳۱, ۱۳۹۵
تکلیف مهریه در عقد موقت
مرداد ۳۱, ۱۳۹۵
نمایش همه

صلاحیت محلی مطالبه وجه چک بانک خارج از ایران

دارنده چک در ازاء فرستادن کالا به دبی از خریدار، چک بانکی دبی را دریافت نموده و با مراجعه به بانک دبی، بعد از احراز عدم محل، چک ها را برگشت میزند.

آیا مطالبه وجوه چک ها در دادگاه ایران، امکان پذیر می باشد؟

لازم به توضیح است که صادر کننده و دارنده چک هر دو در ایران اقامت دارند.

جمع بندی هئیت نظارت

با توجه به ماده ۳۰۵ ق.ت. برات(چک) که در خارج از ایران عهده بانک های خارجی حتی توسط ایرانی صادر شود، تابع قانون محل صدور است، همچنین با در نظرگرفتن ماده ۱۲۹۵ قانون مدنی که در مقام بیان اعتبار بخشیدن به اسناد تنظیم شده در کشور بیگانه، توسط دادگاه ایران است، ذی نفع سند خارجی می تواند به استناد ماده ۱۱ قانون آ.د.م. در محل سکونت موقت مدیون سند طرح دعوی مطالبه وجه نماید و محاکم ایران مطابق ماده ۱۲۹۵ ق.م. و احراز شرایط مطروح در آن و احراز شرایط شکلی طبق ماده۹۷۱ق.م. ایران، صلاحیت رسیدگی دارد. در غیر این صورت، چک مذکور مانند یک سند عادی، قابل مطالبه در محاکم حقوقی ایران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!