حقوق تطبیقی
سیر تحول قانون در کشور آلمان
ژانویه 26, 2017
اصول و فنون مذاکره
راهکارهای انتخابی خود را گسترش دهید
ژانویه 26, 2017
نمایش همه

قوه مقننه کشور آلمان

حقوق تطبیقی

حقوق تطبیقی

پارلمان دولت جمهوری فدرال آلمان از دو مجلس تشکیل یافته است:

الف-بوندستاگ Bundestag یا مجلس نمایندگان(پایین) که نمایندگان آن با رأی همگانی، مستقیم، آزاد و مخفی تمام مردم سراسر آلمان انتخاب می‌شود و هر فرد آلمانی که ۲۱ سال تمام داشته باشد حق رأی دادن دارد و در ۲۵ سالگی می تواند به نمایندگی انتخاب شود. نمایندگان بوندستاگ برای مدت ۴ سال انتخاب می شوند.

ب-بوندسرات Bundesrat یا مجلس سنا (بالا) که نمایندگان آن از بین مردم جمهوری های فدرال آلمان با در نظر گرفتن جمعیت آنها انتخاب می شوند. هر جمهوری لااقل ۳ نماینده یا ۳ رأی در مجلس خواهد داشت و در صورتی که جمعیت بیش از سه میلیون نفر باشد ۴ نماینده و۶ میلیون حق انتخاب ۵ نماینده را خواهند داشت. قوانین فدرال در مواردی که قانون پیش بینی کرده باید به تصویب بوندستاگ برسد و پس از تصویب قانون، رئیس مجلس آن را بدون تأخیر به رئیس مجلس بوندسرات ارسال می نماید.

در صورت بروز اختلاف نظر کمیته مشترکی(مرکز از اعضای دو مجلس) ظرف دو هفته برای رسیدگی به قانون مذکور تعیین می‌گردد و پس از پایان کارکمیته، مجلس بوندسرات به نتیجه آن، حداقل ظرف یک هفته با اکثریت آراء دو سوم آراء اعضاء خود میتواند اعتراض نماید، ولی بوندستاگ که منتخب سراسر آلمان می باشد و حق دارد با همان اکثریتی که اعتراض در بوندسرات تصویب شده، اعتراض مزبور را رد و بلااثر نماید ولی در بعضی موارد قانون اساسی تصویب بوندسرات را ضروری می داند مانند اصلاح بعضی از قوانین که باید به تصویب اکثریت دو سوم هر یک از دو مجلس برسد، لکن تعدادی از اصول قانونی مانند: احترام و حمایت از شأن و مقام انسانی و بنیاد جمهوری فدرال آلمان غیر قابل تغییر می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!