حقوق تجارت
شناسایی شرکت های سهامی
آگوست 16, 2016
حقوق تطبیقی
قوه مجریه در نظام فرانسه
آگوست 16, 2016
نمایش همه

قوه مقننه در نظام فرانسه

حقوق تطبیقی

حقوق تطبیقی

به موجب اصل ۲۴ (ق.ا.ف) پارلمان شامل مجلس ملی و مجلس سنا می باشد.

الف) انتخابات مجلس ملی

نحوه انتخابات

نمایندگان مجلس ملی با رأی عمومی و مستقیم مردم انتخاب می شوند، و نحوه انتخاب آنان را قوانین عادی تعیین می نماید.(اصل ۲۴ ق.ا.ف).

حوزه های انتخابی در فرانسه به منطقه تقسیم می شوند. و حداقل جمعیت هر حوزه ۱۰۰ هزار نفر می باشد. لازم به ذکر است که احزاب سیاسی در فرانسه نقش مهمی را در تنویر افکار عمومی ایفاء می کنند. در انتخابات پارلمانی ۲۰۰۷ فرانسه ۵/۴۴ میلیون رأی دهنده در انتخابات شرکت کردند و ۵۵۷ نماینده برای مجلس ملی انتخاب نمودند تعداد مردان داوطلب ۷۶۳۹ نفر و تعداد زنان داوطلب ۳۱۷۷ نفر بودند. نمایندگان مجلس مقننه برای ۵ سال از طرف مردم انتخاب می شوند. سن هر رأی دهنده ۱۸ سال تمام می باشد و قبل از ۱۹۷۴ سن قانونی ۲۱ سال بود و ضمناً زنان تا قبل از سال ۱۹۴۴ حق رأی نداشتند. هر نماینده برای انتخاب شدن باید ۳۳ سال تمام داشته باشد. اتباع خارجی در خاک فرانسه حق رأی ندارند مگر اینکه تابعیت فرانسه را کسب نمایند و پس از تاریخ صدور تابعیت برای رأی دادن باید ۵ سال و برای انتخاب شدن ۱۰ سال تمام گذشته باشد. انتخاب مجلس در دو دوره انجام می گیرد. دوره اول انتخاب برمبنای اکثریت مطلق – هرکاندیدا برای انتخاب شدن به دو نصاب احتیاج دارد: ۱- نصف به علاوه یک آراء ریخته شده در صندوق ۲- حضور لااقل یک چهارم افراد واجد شرایط برای رأی دادن در پای صندوق و مشارکت در انتخابات.

کاندیداهایی که در دور اول انتخاب نشدند در صورتی می‏توانند در دوره دوم شرکت کنند که کمتر از ۱۲ درصد آراء ریخته شده در صندوق را نیاورده باشند وگرنه از صحنه انتخابات خارج می شوند، و چنانچه به تعداد ۱۲ درصد یا بیشتر در دور اول رأی بیاورند می توانند در دور دوم داوطلب انتخاب شوند.

دوره دوم انتخابات ۸ روز پس از دور اول برگزار می شود و دیگر نیاز به اکثریت مطلق( نصف بعلاوه یک آراء) نخواهد بود و هر یک از نامزدهای انتخاباتی که بیش از کاندید های دیگر رأی آورده باشد بطور نسبی انتخاب می شوند و ضمناً در دور دوم کاندیدای جدید پذیرفته نمی شود.

ب) انتخابات مجلس سنا

سناتورها با رأی غیرمستقیم مردم و به موجب (ماده ۲۴ ق.ا.ف) انتخاب می شوند. نحوه انتخاب آنان را قانون تعیین می کند(ماه ۲۴ ق.ا.ف). انتخاب مجلس سنا در سطح دپارتمان انجام می گیرد. تعداد نمایندگان مجلس سنا ۳۰۴ نفر برای خاک فرانسه در اروپا و ۵ نفر از ماوراء بحارو ۱۲ نفر از طرف فرانسویان مقیم خارج از کشور که با معرفی شورای عالی فرانسویان مقیم خارج انتخاب می‌شوند می‌باشد. گروه رأی دهندگان برای انتخابات مجلس سنا به شرح زیر می باشند:

۱- نمایندگان مجلس ملی

۲- نمایندگان شوراهای ایالتی

۳- نمایندگان شوراهای شهر

ج) مصونیت نمایندگان

هیچ یک از اعضای پارلمان(نمایندگان مجلس ملی و سنا) را نمی توان به مناسبت اظهار عقاید و آرایی که می دهند در انجام وظایف خود تحت تعقیب و بازداشت و یا مورد بازرسی قرار داده و آنان را محاکمه یا زندانی نمود. همچنین نمی‌توان نمایندگان مزبور را در دوران نمایندگی به مناسبت ارتکاب جنایت یا جنحه(جرم کوچک) بازداشت کرده و از آنان سلب آزادی نمود، مگر با اجازه مجلس مربوط، اما در مورد ارتکاب جرم مشهود و یا محکومیت قطعی کسب مجوز ضروری نمی باشد. از طرف دیگر حبس یا تدابیر سلب کننده یا محدود کننده آزادی و یا تعقیب نماینده بنا به درخواست مجلس یا تدابیر سلب کننده یا محدود کننده آزادی و یا تعقیب نماینده بنا به درخواست مجلس مربوط در دوره نمایندگی می تواند به حال تعلیق درآید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!