حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
بی مبالاتی پزشک از منظر حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
جولای 7, 2016
حقوق تجارت
محدودیت ‏ها و استثنائات آزادی تجارت
جولای 8, 2016
نمایش همه

عدم مهارت پزشک

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

عدم مهارت “یکی از مصادیق چهارگانه خطا در امور کیفری است و عبارت است از، عدم آشنایی متعارف به اصول و دقایق علمی و فنی کار معین از قبیل کار رانندگی ماشین یا تراکتور یا کشتی و غیره. بی ‏اطلاعی کافی از حرفه معین مصداق عدم مهارت است”.

” مهارت یک طبیب، کارایی و توانایی او در انجام وظیفه ای است که به عهده می گیرد و عدم مهارت، ناتوانی او یا فقدان کارآیی وی برای انجام امور تخصصی پزشکی و جراحی و رشته های وابسته به آن می‏باشد. عدم مهارت می ‏تواند عملی و ناشی از تازه کاری یا بی‏ تجربگی باشد و یا علمی و حاکی از بی‏ سوادی و عدم بهره وری کافی از دانش پزشکی، که به هرصورت نمی ‏تواند عذرموجه یا رافع مسئولیت برای قصور پزشکی باشد”.

بنابراین، عدم مهارت شامل موردی است که شخص، تخصص، تبحر، تجربه، چالاکی، استادی و زیرکی لازم را برای انجام کاری نداشته باشد.

در پرونده ای، شخص علیه پزشکی اقدام به طرح شکایت می‏ کند و توضیح می ‏دهد که، پزشک مذکور با انتشار کارت و آگهی در جراید، خود را جراح متخصص زیبایی معرفی که با همین وصف نزد ایشان جهت انجام عمل جراحی زیبایی از ناحیه صورت مراجعه، که پس از توافق و اظهار اینکه، انجام امور پزشکی مورد درخواست اینجانب به نحو مطلوب و بدون هرگونه عیب انجام خواهد شد، در داخل مطب اقدام به ‏عمل جراحی من می کند، اما پس از عمل صدمات زیادی به اینجانب وارد شده است. پس از انجام تحقیقات و اخذ نظریه کمیسیون تخصصی پزشکی قانونی، کمیسیون مذکور اعلام می‏ کند که بیمار توسط پزشک، تحت عمل جراحی زیبایی پلک و ابرو قرار گرفته است و درحال‏ حاضر دارای جوشگاه ‏های دو طرف بالا و بین ابروها است و برجستگی بین ابروها و جوشگاه حاصله به آسانی قابل اصلاح نیست و کلیه عوارض مذکور به لحاظ عدم تبحر و مهارت پزشک معالج است، بنابراین پزشک مذکور به دلیل عدم مهارت در انجام چنین اعمال جراحی مرتکب قصور شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!