درخواست مشاوره حقوق مالکیت فکری | مشاوره حقوقی در زمینه مالکیت فکری | وکیل مالکیت فکری

حقوق مالکیت فکری، مفهوم حقوقی نوینی است که چگونگی حمایت و استفاده از آفرینش‌های فکری بشر را تعیین می‌کند و مشتمل بر دو رکن مالکیت صنعتی و مالکیت ادبی هنری است. مالکیت صنعتی از اختراع‌ها، طرح‌های صنعتی، علایم تجاری یا خدماتی، اسامی تجاری، حق کسب و پیشه در تجارت و… محافظت می‌کند و مالکیت ادبی و هنری از آثار ادبی و هنری و آفریده‌های مرتبط با آن حمایت می‌کند. جان مایه حقوق مالکیت فکری حمایت از حقوق پدیدآورنده اثر و ایجاد زمینه‌ای مطمئن در جهت تشویق هنرمندان و صنعتگران برای خلق آثار بهتر است که در صورت تحقق چنین زمینه‌ای بخش‌های مختلف جامعه هم با آگاهی از اصالت آثار، از فواید آن منتفع خواهند شد.

حقوق مالکیت فکری اغلب در کشور ما به “حقوق مالکیت معنوی” ترجمه شده است که به نظر می‌رسد کلمه “معنوی” به خاطر معانی گسترده‌اش آنگونه که باید و شاید حق مطلب را در رابطه با معنی و مقصود مورد نظر ادا نمی کند. به عبارت روشن‌تر و به اصطلاح اهل منطق، این کلمه جامع هست اما مانع نیست. چرا که اغلب در مقابل مادی، صوری و ظاهری تعریف شده است؛ در حالی که مقصود و منظور از این نوع مالکیت، حقوقی است که نشأت گرفته از فکر، اندیشه و قوه تعقل انسان است.

پس از ثبت و کسب حمایت حقوقی نسبت به هر یک از مصادیق حقوق مالکیت های فکری (اختراعات، علائم تجاری، طرح های صنعتی، کپی رایت و …)، و بیشتر در هنگام تعاملات تجاری با اشخاص دیگر، تنظیم یک قرارداد استاندارد که بتواند با اشراف بر کلیه اصول و قواعد ملی و بین المللی در زمینه حقوق مالکیت های فکری، پیش بینی مسائل حقوقی آینده را بنماید از اهمیت خیلی زیادی برخوردار است. از جمله ی قراردادهای مرتبط با موضوعات حقوق مالکیت فکری می توان به قراردادهای انتقال حقوق، قراردادهای اجازه ی بهره برداری و استفاده از حقوق، قرارداد فرانشیز، قراردادهای انتقال تکنولوژی و دانش فنی، قرارداد جوینت ونچر در ارتباط با حقوق مالکیت فکری و … اشاره کرد که هریک دارای اصول و الزاماتی هستند که در تنظیم صحیح و استاندارد آنها حضور یک متخصّص ضروری به نظر می رسد. از آنجا که نوع و ماهیتِ «حق و مالکیت» در موضوعات حقوق مالکیت های فکری، با سایر موضوعات سنّتی مالکیت (مثل مالکیتِ زمین، اتومبیل و …) اساساً دارای تفاوت های بسیاری می باشند، لذا نوع و ماهیت قرارداد های تنظیمی نیز بایستی در چهارچوب اصول و مقررات آن شکل گرفته و به نحوی هماهنگ با آن مقررات تنظیم گردد تا تعارضات و مشکلات احتمالی ناظر بر حال و آینده را بتواند پاسخ دهد.

گروه میزان به مشتریان خود کمک می نماید تا بتوانند بهترین قراردادها را با طرف های تجاری خود تنظیم نموده و بسیاری از نگرانی های احتمالی شما را مرتفع سازد.

نقش وکیل مالکیت فکری در حمایت از حقوق مالکیت فکری

از نقش دولت در حمایت و توسعه حقوق مالکیت فکری صحبت شد. اما آیا حمایت دولت در این زمینه کافی است؟ خیر، زیرا که انتظار نمی رود که مخترعین و صاحبین حقوق مالکیت فکری همانند یک وکیل مالکیت فکری و مشاور حقوقی مالکیت فکری از تمامی حقوق و تکالیف قانونی خود آگاه باشند و آنها را بکار برند. آگاهی از قوانین و مقررات مالکیت فکری هم در مرحله ثبت حقوق مالکیت فکری اهمیت دارد و هم در مرحله حمایت و حراست از آن.

با این تفاسیر صاحبین حقوق مالکیت فکری باید دغدغه های خود را صرف تولید و تکامل علم نموده و امور حقوقی و قانونی خود را به یک وکیل مالکیت فکری و مشاور حقوقی مالکیت فکری متخصص واگذار نمایند. یک وکیل دادگستری که مالکیت فکری و دعاوی ناشی از آن را حرفه و گرایش اصلی خود قرار داده و احاطه کامل بر موضوع دارد.

حقوق مالکیت فکری

حوزه خدمات تخصصی گروه میزان در دپارتمان حقوق مالکیت فکری

گروه میزان به مانند سایر موسسات حقوقی، حضوری موثر و پررنگ در زمینه مالکیت فکری و خدمات حقوقی مرتبط با آن دارد. ما به عنوان وکیل ثبت اختراع، وکیل ثبت علائم تجاری، وکیل دعاوی مالکیت فکری و … فعالیت نموده ایم و حقوق صدها دانشمند، مخترع و شرکت تجاری صاحب مالکیت فکری را محفوظ داشته ایم.

در ادامه به نمونه هایی از خدمات وکیل مالکیت فکری و مشاور حقوقی مالکیت فکری در گروه میزان اشاره می شود:

ثبت اختراع

تولیدکنندگان علم زمانی که تلاش های خود را در زمینه تحقق یک هدف علمی مصروف می دارند باید این اطمینان وجود داشته باشد که حاصل تلاش های آنها سوء استفاده نشود. برای اینکه حقوق مالکیت فکری بتواند محفوظ نگه داشته شود باید قبل از هر چیزی به ثبت برسد. وکیل ثبت اختراع به شما کمک میکند که نوآوری علمی خود را در کمترین زمان ممکن به ثبت برسانید و از مزایای قانونی ثبت اختراع که همان حق اختراع است بهره مند شوید.

ثبت علائم تجاری (ثبت برند)، طرح های صنعتی

همان طور که اختراعات برای حمایت قانون نیاز به ثبت دارند، علامت های تجاری و طرح های صنعتی نیز برای اینکه تحت حمایت قانون قرار گیرند باید مطابق با قوانین و مقررات به ثبت برسند. دپارتمان مالکیت فکری گروه میزان به اشخاص حقیقی و حقوقی کمک می کند تا علامت های تجاری و طرح های صنعتی را با ثبت آنها در مراجع ذیصلاح مشمول حمایت قانونی قرار گیرد.

دعوی مالکیت فکری

در برخی موارد استثنایی اتفاق می افتد که افرادی سودجو از حق اختراع، علامت تجاری یا طرح صنعتی که به نام شما به ثبت رسیده است سوء استفاده می کنند. حمایت از شما و توقیف بهره برداری غیرمجاز از طریق مراجع ذیصلاح قضایی میسر خواهد شد. شما با استخدام یک وکیل مالکیت فکری، در اولین فرصت نسبت به دفاع از حقوق خود اقدام نمایید.

امید است مطالب بالا که مورد توجه کسانی که با مسائل و مشاوره های حقوقی درگیر هستند، از جمله: وکلا، قضات، دانشجویان رشته حقوق و عموم مردم قرار گیرد.


جهت دریافت مشاوره حقوقی از طریق فرم ارائه شده در زیر اقدام بفرمایید. لطفا در صورت نیاز اطلاعات تکمیلی را هم ارسال بفرمایید. مشاوران ما بعد از دریافت اطلاعات در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.

جهت مشاوره تلفنی  یا حضوری با گروه میزان تماس بگیرید.

مبلغ مشاوره به مدت یک ساعت: ۵۰۰ هزار تومان
مبلغ مشاوره به مدت نیم ساعت: ۲۵۰ هزار تومان

لازم به ذکر است تمامی مشاوران ما، وکلای مجرب و پایه یک دادگستری بوده و در صورت لزوم، آمادگی لازم جهت پذیرش وکالت در پرونده شما را در مراجع قضایی دارا بوده و در کمترین زمان ممکن به نیازهای حقوقی و درخواستهای شما به صورت مستدل و قانونمند پاسخ می دهند.پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!