حقوق کیفری و تخلفات پزشکی
قرار داشتن اشخاص در معرض خطر جانی
اکتبر 10, 2016
حقوق تجارت
انحلال شرکت های سهامی
اکتبر 10, 2016
نمایش همه

نحوه رسیدگی به جرایم پزشکی در دادسرای عمومی و انقلاب

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

حقوق کیفری و تخلفات پزشکی

از نظر عملی شیوه رسیدگی به پرونده های پزشکی در دادسرای عمومی و انقلاب بدین کیفیت است که چنان چه شخص یا اشخاصی از روند معالجات پزشکی یا امور وابسته به حرفه پزشکی ناراضی بوده و خواهان احقاق حق خویش باشند به شرح زیر اقدام می نمایند:

اقدام دادسرا پس از دریافت شکایت

پس از طرح شکایت اولیه توسط شاکی یا اولیای دم متوفی در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستانی که صلاحیت محلی رسیدگی به بزه قصور در امر پزشکی را دارا می باشد و ارجاع پرونده توسط دادستان یا معاون وی به احدی از قضات دادسرا اعم از بازپرس یا دادیار شکایت نامبرده بدین نحو استماع می گردد: ” اینجانب ……از جناب آقای /خانم دکتر…..یا کادر پزشکی معالج در بیمارستان ……..به علت قصور در امر پزشکی منجر به صدمه بدنی غیر عمدی /فوت شکایت و تقاضای رسیدگی دارم.”

سپس دستورات منقتضی توسط بازپرس یا دادیار مربوطه به شرح ذیل صادر می گردد:”چنانچه موضوع شکایت فوت متوفی یا متوفیه باشد: دفتر طی شرحی به کلانتری مربوطه اعلام که جسد از بیمارستان …..تحویل و در جهت تعیین علت تامه مرگ به پزشکی قانونی منتقل شود.”

و در جهت اخذ پرونده بالینی بیمار و یا متوفی:« دفتر طی شرحی به بیمارستان “الف” اعلام، اصل پرونده بالینی/ رونوشت برابر اصل پرونده متوفی/شاکی جهت انجام اقدامات قضایی در پاکت سربسته به این شعبه ارسال شود تا وصول پاسخ پرونده مقید به وقت احتیاطی باشد”.

پس از مراجعه شاکی یا اولیای دم متوفی به بیمارستان یا مطب مربوطه و اخذ پرونده بالینی، آن را نزد باز پرس یا دادیار رسیدگی کننده برده و تحویل م ینمایند. با ارائه پرونده بالینی به شعبه، قاضی مربوطه شاکی را به کمیسیون تخصصی پزشکی با توجه به رشته مورد شکایت معرفی می کند تا کمیسیون مذکور نسبت به اعلام قصور یا عدم قصور پزشک یا کادر پزشکی و نیز تعیین میزان ارش و دیه اقدام نماید.

4 Comments

 1. سید حسین میرقاسمی گفت:

  درود
  بنده بابت قصور از یک پزشک شکایت دارم .چون گرفتار درمان بیمارم بودم زمان مناسبی نتوانستم ردیف کنم و اینک یکسال و پانصده روز گذشته است وظاهرا شکایت در نظام پزشکی تا یکسال فرصت است .ایا جایی هست که پیگیری کنم و مشکل زمان نداشته باشد .ممنون

  • مدیر سایت گفت:

   سلام. شما می توانید شکایت خود را نزد دادگاه های عمومی مطرح کنید. زمانی رسیدگی اغلب به حجم پرونده های مطروحه نزد دادگاه بستگی دارد.

 2. میلاد گفت:

  اگر تو این یک سال و نیم ، طول درمان داشته باشین میتونین برین نظام پزشکی و شکایت کنین
  نظام پزشکی راهنماییتون میکنه ..

 3. شمیم گفت:

  با سلام
  ینی بعد از مرحله دادسرا اگر پزشک مقصر بود پرونده به دادگاه ارسال نمیشه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!