حقوق اساسی
مفاهیم سیاست و نهاد سیاسی
می 31, 2016
حقوق اساسی
مبانی قدرت سیاسی
می 31, 2016
نمایش همه

معانی مختلف دولت

حقوق اساسی

حقوق اساسی

در یک تعریف حقوقی درباره دولت می‏ توان گفت: (مجموعه ‏ای از مردم که در قلمرو معینی “محدوده جغرافیایی” و تحت حاکمیت خاصی سکونت داشته باشند).

معانی دولت

  • معانی عام(state): در این معنا، جامعه سیاسی سازمان یافته ‏ای تلقی می‎گردد که با سایر جوامع متفاوت است. بنابراین دولت به مجموعه ای از افراد انسانی اطلاق می‏ گردد که در سرزمین و تحت یک قدرت عالی سیاسی قرار دارند. معانی عام دولت، تداعی کننده جامعه سیاسی، کشور و دولت-کشور است. برای مثال، زمانی که گفته می‏ شود: “دولت ایران به عضویت سازمان بین المللی کا ردرآمده است”؛ منظور دولت، معنای (عام) آن است.
  • معنای خاص(Government): گاهی دولت، به قوه مجریه و نهادهای زیر مجموعه آن اطلاق می گردد. (هیئت وزیران، کابینه، رئیس جمهور، وزیر) برای مثال، زمانیکه گفته می‏ شود: (دولت طی سفری به یزد صدها طرح مختلف را به‏ تصویب رساند)؛ دراین عبارت، معنای خاص دولت مد نظر است.
  • هیئت حاکمه و طبقه فرمانروایان( Class government): دراین معنا، مفهوم دولت به کلیه اشخاص و نهادهایی اطلاق می‏ گردد که اعمال حاکمیتی را انجام می دهند و بر مردم حکومت می کنند. پس در این معنا تمامی قوا (مقننه، مجریه و قضاییه) و اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل دراعمال حاکمیت، مد نظر می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!