اصول و فنون مذاکره
مذاکره بیش از دو نفر
ژوئن 26, 2016
اصول و فنون مذاکره
چانه زدن روی مواضع: کدام راه را شما انتخاب می کنید؟
ژوئن 26, 2016
نمایش همه

خوش خویی پاسخ مسئله نیست

اصول و فنون مذاکره

اصول و فنون مذاکره

بسیاری از افراد بهای سنگین چانه زدن سخت روی مواضع را بخصوص روی طرفین و روابط آنها درک می کنند. آنان امیدوارند که با رفتار آرام و دلنشین در هنگام مذاکره از این آثار منفی اجتناب کنند. اینان ترجیح می دهند بجای اینکه طرف مذاکره را دشمن و مدعی خود بدانند به آنها به عنوان دوستان خود نگاه کنند. بجای اینکه روی هدف پیروزی تکیه کنند بر ضرورت نیل به توافق تاکید می‏ کنند. در یک بازی مذاکره ملایم حرکت های استاندارد عبارت است از دادن پیشنهاد و اعطای امتیاز و اعتماد کردن به طرف مقابل، رفتار دوستانه و گردن نهادن به خواسته طرف تا جایی که برای پرهیز از تقابل ضروری باشد.

بازی مذاکره ملایم روی اهمیت و حفظ روابط تاکید می کند. بین افراد خانواده و دوستان بیشتر مذاکرات حول این محور می‏ گردد. به نظر می ‏رسد که اعمال این روش، حداقل در سرعت به نتیجه رسیدن، از کارایی برخوردار باشد.

چون هر طرف سعی می کند در دادن امتیاز و نزدیک شدن به مواضع طرف دیگر سخ‏ی‏ تر و باگذشت‏ تر باشد احتمال رسیدن به توافق بالاست. ولی ممکن است این توافق بدست آمده یک توافق معقول نباشد. البته ممکن است نتایج در حد این داستان حزن آور و غم انگیز نباشد که در یک زوج فقیر، زنی که به شوهر خود عشق می ورزید موی سرخود را فروخت تا برای شوهر بند ساعت زیبایی بخرد و شوهر غافل از این کار ساعت خود را فروخت تا شانه زیبایی برای موی سر همسر خود خریداری کند. به هر حال هر مذاکره کننده ‏ای که در درجه اول در فکر حسن رابطه با طرف دیگر باشد خود را در این مخاطره می ‏افکند که به یک توافق سست و مبتنی بر احساسات نایل آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!