جذبه راز تاثیرگذاری و نفوذ
داشتن حس صمیمیت با دیگران
اکتبر 2, 2016
حقوق اداری
مهمترین دادگاه های اداری فرانسه
اکتبر 3, 2016
نمایش همه

نظام دادگاه های اداری فرانسه در حال حاضر

حقوق اداری

حقوق اداری

بنابر آنچه گفته شد، در اوایل انقلاب کبیر فرانسه، علت تشکیل و تأسیس دادگاه های اداری، عدم اعتماد به دادگاه های عمومی و مالاً حفظ استقلال و اقتدار قوه مجریه و سازگار کردن آن با حاکمیت بود. ولی امروزه، این طرز فکر و عدم اعتماد به کلی از میان رفته است. شورای دولتی و دادگاه های اداری فلسفه وجودی دیگری پیدا کرده اند وآن تبحر و تخصص این دادگاه ها در رسیدگی به دعاوی و اختلافات اداری است و اینکه تعصب و کوشش آنها در حفظ حقوق افراد کمتر از دادگاه های قضایی نیست.

اکنون باید دید که ارزش عملی نظام دادرسی اداری فرانسه چیست؟ آیا واقعاً این نظام، در رفع دعاوی و شکایات اداری، دارای تضمین و تأمین کافی هست یا نه؟

به این دو سوال، از دو نقطه نظر ماهوی و شکلی می توان پاسخ مثبت داد:

الف)از نظر حفظ حقوق و آزادی های فردی

عملاً ثابت شده است که نظام دادرسی اداری فرانسه همواره مدافع حقوق و آزادی های فردی بوده است، حتی کشورهای مانند انگلستان و آمریکا که اصولاً تابع سیستم وحدت دادگاه ها هستند، به نظام فرانسه به دیده تحسین و احترام می نگرند، حقوقدانان و مولفان حقوق اداری آن کشورها خود اذعان دارند که مساعی و به ویژه تعصب شورای دولتی فرانسه در حفظ حقوق و آزادیهای فردی و احترام به قانون از دادگاه های کشورهای انگلو ساکسون کمتر نیست.

شورای دولتی فرانسه، با کنترل قانونی اعمال سازمان ها و دستگاه ‏های اداری دولت از یک سو و توسعه اصل مسئولیت اداری دولت از سوی دیگر توانسته است از استبداد و تعدیات ماموران دولت جلوگیری و از حقوق افراد حفظ و حراست نماید.

امروزه، در رژیم فرانسه، اصل حاکمیت قانون و اصل مسئولیت اداری دولت، دو رکن بزرگ عدالت اداری را تشکیل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!