حقوق اداری
نظام دادگاه های اداری فرانسه در حال حاضر
اکتبر 3, 2016
حقوق اداری
سازمان شورا در فرانسه
اکتبر 3, 2016
نمایش همه

مهمترین دادگاه های اداری فرانسه

حقوق اداری

حقوق اداری

شورای دولتی

شورای دولتی یکی از مهمترین نهادهای قضایی و اداری فرانسه است. دستگاه مزبور علاوه بر اینکه عالی ترین دادگاه اداری است و بدین عنوان در رأس تمام دادگاه های اداری فرانسه قرار دارد، مهمترین دستگاه رایزنی و مشاور حکومت فرانسه نیز به شمار می رود.

قوانین اولیه سازمان شورای دولتی، قانون مورخ ۲۴ مه ۱۸۷۲ و سپس قانون مورخ ۱۸ دسامبر ۱۹۴۰ است که بعداً جای خود را به فرمان ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۵ داد. در حال حاضر فرمان مزبور و تصویب نامه های مورخه ۳۱ ژوئیه ۱۹۴۵، ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۳، ۲۸ نوامبر ۱۹۵۳ و ۲۶ اوت ۱۹۷۵ و ۳۰ ژوئیه ۱۹۶۳ مبنای قانونی شورای مزبور به شمار می روند که همه آنها در ۴ مه ۲۰۰۰ در قانون واحدی به نام “قانون دادرسی اداری” تلفیق شده و از ۱ ژانویه ۲۰۰۱ به موقع اجرا گذاشته شده است. این قانون شامل دو بخش قوانین و آیین نامه درباره سازمان، وظایف و اختیارات شورای دولتی و دادگاه های تابعه آن است.

ترکیب شورای دولتی

اعضای رسمی شورا کمی بیش از دویست نفر است که از راه مسابقه برگزیده می شوند و تعدادی نیز از کادر فعال دستگاه اداری مانند مدیران و کارمندان عالی مقام اداری و گاه نیز افرادی از بخش خصوصی که مسئولیتهای مهمی به عهده داشته اند انتخاب می شوند. علت انتخاب این افراد از دستگاه اداری فعال آن است که بین این دستگاه و شورا ارتباطی وجود داشته باشد و شورا با مقتضیات زندگی اداری آشنا گردیده، از نیازها و واقعیتهای دستگاه اداری فعال دور نیفتد.

اعضای شورای دولتی به ترتیب سلسله مراتب از پایین به بالا عبارتند از:

کاروزان یا به اصطلاح مستعمین، ممیزان، مستشاران شورا، مستشاران عادی، مستشاران فوق العاده، رئیس شورا،

هیئت عمومی بخش ترافعی شورا، هیئت عمومی، کمیسر حکومت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!