حقوق کاربردی
حقوق و وظایف زن و شوهر نسبت به یکدیگر در قانون مدنی
اکتبر 11, 2016
اصول و فنون مذاکره
منافع آنان را به عنوان بخشی از مسأله بپذیرید
اکتبر 11, 2016
نمایش همه

منافع خود را صریح و روشن بیان کنید

اصول و فنون مذاکره

اصول و فنون مذاکره

اگر به شما به به علت رنج ناشی از زخم معده شدید به دیدن پزشک می روید نباید انتظار داشته باشید فوراً درمان بشوید چنانچه این ناراحتی را بصورت یک درد ملایم در معده خود توصیف کنید. وظیفه شما حکم می کند که طرف مقابل را از درجه اهمیت و مشروعیت منافع خودتان آگاه سازید.

یک دستورالعمل این است که : خیلی مشخص و قاطع باشید. توضیحات تفصیلی بصورت مشخص و منجّز نه تنها به توضیحات شما شأن و اعتبار می دهد بلکه اثر توضیحات شما را افزون می سازد. برای مثال: «ظرف هفته گذشته سه بار کامیون های شما تقریباً نزدیک بود بچه ای را زیر چرخ های خود له کنند. حدود ساعت هشت و سی دقیقه صبح روز سه شنبه آن کامیون عظیم قرمز رنگ شن کش شما که با سرعت حدود چهل مایل در ساعت به سمت شمال حرکت می کرد مجبور شد از جاده منحرف شود و بزحمت توانست از برخورد با مری جانسون، دختر هفت ساله مجله بگریزد».

تا زمانی که بنظر نرسد شما منافع طرف دیگر را بی اهمیت و بی پایه تلقی نمی‏کنید نمی توانید موضع قوی در جدی جلوه دادن علایق خودتان اتخاذ کنید. وقتی از طرف می خواهید که “لطفاً اگر اشتباه می کنم سخن مرا اصلاح کنید”. پذیرا بودن شما را نسبت به نظران طرف مقابل می رساند و اگر چیزی در اصلاح بیان شما اظهار نکنند، تلویحاً توضیحات شما را نسبت به موقعیت تایید می کنند.

بخشی از وظیفه تحت تأثیر قراردادن منافع خود را صریح و روشن بیان کنید طرف دیگر در مورد منافع شما در اثبات مشروعیت و حقانیت آن منافع نهفته است. شما می خواهید احساس نکنند که به آنها حمله شخصی می کنید بلکه مسأله ای که با آن روبروهستید حقاً و انصافاً نیاز به توجه دارد. نیاز دارید آنها را متقاعد سازید که اگر جای شما بودند درست همین احساس شما را داشتند.« آیا شما فرزند دارید؟ اگر کامیون ها با سرعت چهل مایل در ساعت در خیابانی که در آن زندگی می کنید در رفت و آمد باشند چه احساسی خواهید داشت؟».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!