حقوق اساسی
ضمانت اجرای قانون اساسی و ویژگی های آن
می 31, 2016
حقوق اساسی
معانی مختلف دولت
می 31, 2016
نمایش همه

مفاهیم سیاست و نهاد سیاسی

حقوق اساسی

حقوق اساسی

تدبیر و تفکر جهت پیشبرد امور کشور، تنظیم روابط حاکمان و تامین هرچه بهتر منافع عمومی و مدیریت کشور است. البته شایان ذکر است که مقوله “سیاست” منحصر به دولت و حکومت نیست بلکه سازمان ها و نهادهای سیاسی از قبیل احزاب نیز می‏ توانند درجامعه در امور سیاسی کشور فعالیت داشته باشند.

قدرت سیاسی

قدرت سیاسی، نوع ویژه و خاصی از قدرت است که نهادبندی شده و از خلال دستگاه ها و سازمان ‏ها تجلی می یابد. از منظر حقوق اساسی، قدرت عالی در ید حکومت است تا از طریق آن به مدیریت عمومی جامعه بپردازد. لذا قدرت سیاسی از مهمترین عناصر دولت و حکومت و بارزترین محور وحدت جامعه و اتحاد مردم است. البته قدرت سیاسی ای مدنظر است، که مشروعیت و مقبولیت کافی و لازم را دارا است، و این “حقوق” است که این مشروعیت و مقبولیت را، به قدرت سیاسی اعطاء می‏ کند.

نهاد سیاسی

  • نهاد، به مجموعه پدیده هایی اطلاق می‏ گردد که توسط انسان و در مقابل پدیده های طبیعی ایجاد شده اند.
  • نهاد سیاسی، به تاسیسات مستقر و مدامی اطلاق می ‏گردد که به زندگی سیاسی مربوط هستند. از جمله نهادهای سیاسی می توان به انتخابات، مجلس، رفراندوم، دولت، قوانین و غیره اشاره نمود.
  • شایان ذکر است که “نهاد سیاسی”، محور مطالعه علم سیاست و حقوق اساسی است؛ حقوق اساسی، از طریق “باید ها و نبایدها” با نهادهای سیاسی به شیوه‏ ی “هست‏ها و نیست‏ها” به نهادهای سیاسی پرداخته می‏ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!