حقوق اداری
تفاوت بین شرکت‏ های دولتی و موسسات انتفاعی دولت
ژوئن 26, 2016
حقوق اداری
حاکمیت قانون بر دستگاه اداری
ژوئن 26, 2016
نمایش همه

مفهوم پلیس اداری

حقوق اداری

حقوق اداری

واژه پلیس از واژه یونانی police به معنی شهر، تمدن، جامعه یا دولت متمدن گرفته شده است. در قرن هیجدهم این‏ واژه به معنی حکومت، اداره و سیاست استعمال می‏ شد، ولی امروزه به معنی نظم و انتظام بخشیدن و انتظامات به کار می ‏رود.

پلیس اداری یک وظیفه سنتی دولت است، و آن به مجموع اعمال و اقداماتی اطلاق می‏شود که به موجب قوانین کشور به منظور حفظ نظم عمومی در اجتماع صورت می‏گیرد و این وظیفه به عهده گروهی از ماموران دولت است که نیروی انتظامی خوانده می‏شود. از این نظر می‏ توان پلیس اداری را یک خدمت عمومی به شمارآورد؛ با این تفاوت که دولت می‏ تواند خدمت عمومی را به صورت قرارداد امتیاز و غیره به نهادهای حقوق خصوصی واگذار کند، حال آنکه پلیس اداری به طور انحصاری به وسیله دولت اداره می‏شوند.

پلیس اداری مجموع وظایف و فعالیت‏ هایی است که به منظور حفظ نظم عمومی یعنی امنیت و آسایش افراد جامعه و در مواردی بهداشت و اخلاق حسنه صورت می ‏گیرد و آن پایه و اساس تمام آزادی‏هاست که با فقدان آن آزادی شخصی به خطر می‏افتد و معنی و مفهوم خود را از دست می‏دهد و منظور از امنیت فردی یا امنیت شخصی آن است که شخص از هرگونه تعرض و تجاوز مانند قتل، جرح، ضرب، توقیف، حبس، شکنجه و سایر اعمال غیرقانونی و خودسرانه یا اعمالی که منافی شئون و حیثیت انسانی اوست مانند اسارت، تملک و بهره کشی و بردگی مصون و درامان باشد. در هرحال از لحاظ ماهوی، عمل پلیس جنبه نظارتی و پیشگیری دارد. حفظ نظم عمومی فقط در انحصار پلیس اداری نیست. بخش دیگر آن به عهده مقامات و دادگاه ‏های قضایی کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!