حقوق تطبیقی
حقوق رومن و ژرمنیک
جولای 8, 2016
حقوق تطبیقی
رابطه حقوق رومن و ژرمن با کامن لو
جولای 8, 2016
نمایش همه

حقوق کامن لو

حقوق تطبیقی

حقوق تطبیقی

کامن لو Common Law یعنی حقوق مشترک یا همگانی در انگلستان که از مجموعه عرف های محلی که درآخر قرن یازدهم در کشور مزبور وجود داشته استنتاج شده است. این حقوق، بوسیله قضات دادگاه های شاهی در قرن ۱۳ به بعد در محلی به نام وست مینستر Westminister واقع در لندن ساخته و پرداخته شده و آراء قضاتی است که مجبور بودند دعاوی افراد را با توجه به سابقه و عرف، حل و فصل نمایند.

پس کامن لو از نظر اینکه حقوق عرفی و سابقه آراء قضایی می باشد دارای اهمیت بسیاری است که در حال حاضر هم اثر این منبع درحقوق انگلیس دیده می‏ شود. حقوق انگلیس مثل تابلویی است متشکل از نقطه هایی که درکنار هم قرار گرفته و در آن هرنقطه راه ‏حل و قاعده یک محاکمه را نشان می ‏دهد. به عبارت دیگر هر حکم قاضی، قاعده ای را ایجاد کرده و احکام در مجموع نمایانگر حقوق انگلیس می باشد. در کامن لو، قواعد مربوط به آیین دادرسی و ادله اثبات دعوی و بالاخره اجرای احکام دارای اهمیتی برابر با حقوق ماهوی و یا حتی بالاتر از آن نیز می باشد. هدف قواعد مذکور برقراری نظم مختل شده در انگلیس می باشد.

کامن لو از نظر منبع، ناشی از قدرت پادشاه بوده و شخص شاه بر حسب مقتضیات مهم و مداخله در امور کشور و تحت مخاطره بودن صلح و تاج و تخت آن را توسعه داده است. بدین ترتیب بود که کامن لو در حقوق عمومی ظاهر گردید و دعاوی افراد نیز درصلاحیت دادگاه ها ی مربوط به آن قرار گرفت. کامن لو مانند حقوق رومن و ژرمن به علل مختلف از قبیل مستعمره کردن یا قبول اختیاری در کشورهای مختلف توسعه پیدا نموده و در اروپا، انگلستان، ایرلند و حتی درخارج از اروپا، در بعضی از کشورهای اسلامی و هند به طور جزئی وارد گردیده و با تمدن قبلی آنها آمیخته شده است و همچنین در کشورهای ایالات متحده آمریکا و کانادا که تمدنی کاملاً جداگانه دارند کامن لو استقلال خاصی در حقوق آن کشورها پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!