مقدمه علم حقوق
اثر تصمیم های قوه مجریه در اجرای عهدنامه ها
آگوست 16, 2016
چگونگی اخذ گواهی حصر وراثت و تقسیم ترکه نسبت به وراثی که مجهول المکان هستند
آگوست 21, 2016
نمایش همه

تصرف احدی از ورثه در ماترک

شخصی سال ۱۳۴۹ فوت می نماید که از وی چند قطعه زمین به وراث به ارث می رسد وراث صرفاً گواهی حصر وراثت می گیرند ولی تقسیم ترکه نمی کنند تا اینکه یکی از وراث یک قطعه زمین وراثتی را بدون اجازه و اطلاع دیگران به پسرش منتقل می کند و پسر هم سال ۷۷ با ماده ۱۴۷ و۱۴۸ قانون ثبت برای آن زمین به اسم خودش سند می گیرد… اکنون وراث دیگر متوجه شده اند. ضمناً انتقال دهنده زمین فوت نموده. چه اقدام حقوقی می توان جهت احقاق حق انجام داد؟

جمع بندی هئیت نظارت

ماده ۱۴۰ قانون مدنی یکی از اسباب تملک را ارث قرار داده است و در مانحن فیه فروشنده به عنوان احدی از ورثه به میزان سهم خود ملکیت دارد و چنانچه به مقدار سهم خود به طور مشاع انتقال داده باشد طبق مفاد ماده ۵۸۱ قانون مدنی که ناظر به تصرفات حقوقی است بیع کاملاً صحیح بوده و ایرادی بر آن وارد نیست و همچنین ماده ۵۸۳ قانون مدنی هریک از شرکاء می توانند بدون رضایت شرکاء سهم خود را جزئاً یا کلاً به شخص ثالث منتقل کند و چنانچه بیشتر از سهم خود فروخته باشد طبق ماده ۵۸۱ قانون مدنی تابع مقررات فضولی است.

طبق ماده ۵۸۲ قانون مدنی و ماده۵۸۱ گرچه تصرفات حقوقی جایز بود ولی منتقل الیه حق تصرف در مال مشترک بدون اذن شریکان دیگر نداشته است و احداث ساختمان که اعلی مرتبه تصرف است چون بدون اذن سایر شرکاء بوده و در حکم غاصب و ضامن می باشد و لذا در این خصوص سایر ورثه می توانند دادخواست خلع ید و قلع و قمع را بدهند. گرچه معامله صحیح بوده؛ ولکن چون تصرفات مادی بدون اذن سایر شرکاء بوده و در واقع در سهم (علی فرض مشاع) اقدام به ساخت و سپس اخذ سند طبق ماده ۱۴۷ و ۱۴۸ نموده است می توانند نسبت به رأی هیئت معترض و ابطال سند را بخواهند و این به معنای بطلان معامله نمی باشد.

1 Comment

  1. علیرضا گفت:

    خیلی پر محتوا وعالی استفاده زیادی کردیم متشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!