حقوق شهروندی
عناصر تشکیل دهنده هتک حرمت و افترا
نوامبر 19, 2016
حقوق شهروندی
مجازات شروع به ارتشاء
نوامبر 19, 2016
نمایش همه

رشاء ارتشاء در قانون مجازات اسلامی

حقوق شهروندی

حقوق شهروندی

رشوه از ماده«رشو» چیزی را گویند که برای کارسازی ناحق به کسی بدهند و در اصطلاح، به مال یا وجهی گفته می شود که از طرف کارکنان و مأمورین دولتی به سبب انجام وظیفه گرفته می شود. با توجه به معنای اصطلاحی رشوه، مفاهیم رشاء و ارتشاء به ترتیب عبارتند از: رشوه دادن و رشوه گرفتن. از نظر حقوقی جرم ارتشاء از جرایم عمومی غیرقابل گذشت می باشد. و البته گیرنده وجه یا مال باید با علم و اطلاع و سوء نیت اقدام به گرفتن وجه یا مال کند و به جرم بودن عمل خود آگاهی داشته باشد. همچنین قبول رشوه باید برای انجام یا ترک فعل در خصوص کاری باشد که مربوط به سازمان دولتی، قضائی و نهادها است.

ارتشاء در قانون مجازات اسلامی (فصل یازدهم- مواد ۸۲۷ به بعد)

ارتشاء توسط داوران، ممیزان و کارشناسان:

هر یک از داوران و ممیزان و کارشناسان اعم از اینکه توسط دادگاه معین شده باشد یا توسط طرفین، چنانچه در مقابل اخذ وجه یا مالی، به نفع یکی از طرفین اظهار نظر نمایند به حبس از شش ماه تا دوسال یا مجازات نقدی از سه تا دوازده میلیون ریال محکوم و آنچه گرفته است به عنوان مجازات مودی به نفع دولت ضبط می گردد.

ارتشاء توسط کارکنان قضائی:

در صورتی که حاکمان محاکم قضایی به واسطه ارتشاء حکم به مجازاتی اشد از مجازات مقرر در قانون داده باشند علاوه بر مجازات ارتشاء حسب مورد به مجازات مقدار زائدی که مورد حکم واقع شده محکوم خواهند شد.

ارتشاء هنگامی که رشوه وجه نقد نباشد:

اگر رشوه به صورت وجه نقد نباشد، بلکه مالی بلاعوض یا به مقدار فاحش ارزان تر از قیمت معمولی یا ظاهراً به قیمت معمولی و واقعاً به مقدار فاحشی کمتر ازقیمت به مستخدمین دولتی اعم از قضائی و اداری به طور مستقیم یا غیرمستقیم منتقل شود و یا برای همان مقاصد مالی به مقدار فاحشی گرانتر از قیمت مستخدمین یا مامورین مستقیم یا غیر مستقیم خریداری گردد، مستخدمین و مامورین مزبور مرتشی و طرف معامله راشی محسوب می شوند.

واسطه گری در دادن و گرفتن رشوه:

هرکس عالماً و عامداً موجبات تحقق جرم ارتشاء از قبیل مذاکره، جلب موافقت یا وصول و ایصال وجه یا مال یا سند پرداخت وجه را فراهم نماید به مجازات راشی بر حسب مورد محکوم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!