حقوق خانواده
موانع نکاح (داشتن شوهر برای زن و چهار زن دائمی برای مرد)
اکتبر 2, 2016
حقوق شهروندی
حدود مسئولیت اطفال و نحوه رسیدگی به جرایم اطفال
اکتبر 2, 2016
نمایش همه

موانع نکاح (کفر – لعان – احرام)

حقوق خانواده

حقوق خانواده

کفر

کفرعبارت است از ناباوری به اسلام و به یکی از اصول اساسی اسلام از قبیل توحید، معاد و نبوت.

قانون مدنی در ماده ۱۰۵۹ خود تحت عنوان “نکاح مسلمه با غیر مسلم جایز نیست” آن را از موانع نکاح ذکر کرده است.

لعان

لعان مصدر باب مفاعله به معنی ناسزا گفتن است. “لعن” یعنی ناسزا گفتن – طرد کردن – دور داشتن ا زخیر و نیکی و در اصطلاح فقهی عبارت است ازملاعنه مخصوصی که هریک از زن و مرد برای ازاله حد قذف یا اثبات نفی ولد با تشریفات مخصوص با دیگری انجام می دهد.

  • نسبت زنا دادن به زن محصه: هرگاه مردی مدعی گردد که همسر دائمی وی با مرد دیگری مرتکب زنا شده است و تنها خودش شاهد آن بوده، می تواند ازطریق اجرای تشریفات لعان از زن خود جدا شود.
  • انکار ولد : موردی که مرد فرزند خود را که طبق قانون به وی ملحق شده است، منکر شود، از موارد لعان است، یعنی بچه ای که در زمان زوجیت و در کم تر از شش ماه و بیشتر از ده ما متولد شده باشد، ادعا کند که فرزند او نیست. برای اجرای لعان باید زوج و زوجه درمحضر حاکم شرع حاضر باشند و تشریفات لعان را در نزد او اجرا نمایند.

احرام

احرام نیز یکی از موانع نکاح است که قانون مدنی ار فقه اقتباس کرده است. احرام حالتی است که زائر خانه خدا با انجام تشریفات مذهبی و پوشیدن لباس خاصی که نشانه اعمال مراسم حج است پیدا می کند و او را در این حالت محرم می گویند. طبق ماده ۱۰۵۳ ق.م:”عقد در حال احرام باطل است و با علم به حرمت موجب موجب حرمت ابدی است”.

عقدی که در حال احرام واقع شود اگرجاهلانه منعقد گردد با طل است ولی موجب حرمت ابدی نمی باشد و محرم پس از خروج می تواند آن زوج را مجدداً با عقد نکاح به همسری بگزیند، خواه در نکاح عمل نزدیکی واقع شده باشد، خواه نشده باشد. ولی نکاح در حال احرام که عالماً واقع شود باطل و موجب حرمت ابدی است. مستفاد از ماده این است که اگر محرم علم به حرمت نکاح داشته باشد، آن زن بر او حرام مؤبد می گردد اگرچه نزدیکی واقع نشده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!