حقوق بین الملل خصوصی
دلایل تابعیت ایران
ژانویه 26, 2017
حقوق خانواده
صدور گواهی عدم سازش
ژانویه 26, 2017
نمایش همه

مراجع صالح برای رسیدگی به دعاوی راجع به تابعیت

حقوق بین الملل خصوصی

حقوق بین الملل خصوصی

در قوانین ایران، برای رسیدگی به اختلافات مربوط به تابعیت میان اشخاص و دولت، مراجع مختلفی پیش بینی شده است که عبارتند از:

۱-مرجع صالح برای رسیدگی به امور مشکوک التابعین، یعنی کسانی که هویت و تابعیت آنها مورد تردید قرار گیرد و مدارک لازم جهت اثبات آن ارائه نگردد مراتب برای اثبات «هویت» به مراجع انتظامی و برای اثبات «تابعیت» به شورای تأمین شهرستان ارجاع تا در مورد قضیه اعلام نظر نمایند(ماده ۴۵ قانون ثبت احوال).

۲-مرجع صالح برای ابطل شناسنامه کسانی که ترک تابعیت و یا اخراج از تابعیت اشخاص از طرف وزات خارجه، سازمان ثبت احوال می باشد(ماده ۳۷ ق.ثبت احوال).

۳-مرجع صالح در مورد ابطال شناسنامه های ایرانی کسانی که بیگانه بوده ولی از شناسنامه ایرانی استفاده می نمایند، هیأت های حل اختلاف می باشد(بند ۳ ماده ۳ ق. ثبت احوال).

۴-رسیدگی به شکایات اشخاص ذینفع از تصمیمات هیأت حل اختلاف و همچنین رسیدگی به سایر دعاوی راجع به اسناد ثبت احوال با دادگاه شهرستان یا دادگاه بخش مستقل قانون جدید، دادگاه های عمومی و حقوقی جانشین این دو مرجع شده) محل اقامت خواهان به عمل می آید و رأی دادگاه نیز قابل تجدید نظر می باشد(ماده ۴ ق. ثبت احوال) مهلت شکایت از تصمیم هیأت اختلاف ده روز از تاریخ ابلاغ است.

۵-هرگاه سند ثبت احوال در ایران تنظیم شده و ذینفع مقیم خارج از کشور باشد، رسیدگی با دادگاه محل صدور سند می باشد و اگر محل تنظیم سند و اقامت خواهان هر دو در خارج از کشور باشد با دادگاه شهرستان تهران خواهد بود(تبصره ماده ۴ ق. ثبت).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!