حقوق کاربردی
نکات‏ کاربردی ‏در مورد‏ درخواست اجرای مفاد اسناد رسمی
می 30, 2016
حقوق کاربردی
نکات ‏کاربردی ‏در مورد‏ اعتبار اسناد رسمی و عادی در دعاوی مدنی
می 30, 2016
نمایش همه

نکات‏ کاربردی ‏در مورد مسئولیت اشخاص حقوقی در مورد چک بی محل

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

اشخاص ‏حقوقی (مانند: سازمانها، شرکتها، ادارات‏ و موسسات ‏فرهنگی ‏و…) می‏ توانند مثل: انسان‏ها (اشخاص ‏حقیقی) دارای کلیه‏ حقوق و تکالیفی ‏شوند که قانون برای افراد در نظر می ‏گیرد؛ الاحقوق و تکالیفی که مختص انسان هاست ‏و تنها انسان می ‏تواند ازآن برخوردار باشد مانند: حقوق و وظایف پدر در مقابل فرزند از حیث حضانت و تربیت.

پرسش: اگر چکی از سوی یک شخص حقوقی برای مثال شرکت x صادر شود چه کسی مسؤول پرداخت آن است و در صورت بی محل بودن چک شکایت کیفری یا دادخواست مدنی باید علیه چه مقامی طرح گردد؟

پاسخ: شخص حقوقی مانند شخص حقیقی دارای مسئولیت است و اگر چکی صادر کرد باید از سوی بانک پرداخت شود اما اگر دارنده چک با عدم یا کسر موجودی مواجه شد برای تعقیب موضوع و مطالبه وجه چک باید به نکات زیر توجه کند:

چون تصمیمات شرکت توسط اشخاص حقیقی اتخاذ می‏ شود و معمولاً چک و شرکت توسط مدیر عامل یا اعضای هیات مدیره با دو امضاء صادر می‏شود، صادر کنندگان چک و صاحب حساب یعنی شرکت به طور تضامنی مسؤولیت پرداخت وجه چک را دارند. بدین مفهوم که دارنده چک می تواند وجه مندرج در چک را هم از اموال صادر کنندگان و هم از اموال شرکت تامین و مطالبه کند و اگر از دادگاه حکم و یا اجرای ثبت اجراییه دریافت کرد حکم را می تواند به طور تضامنی علیه شرکت یا صادرکنندگان اعمال نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!