حقوق کاربردی
نکات‏ کاربردی ‏در مورد‏ درخواست اجرای مفاد اسناد رسمی
می 30, 2016
حقوق کاربردی
نکات ‏کاربردی ‏در مورد‏ اعتبار اسناد رسمی و عادی در دعاوی مدنی
می 30, 2016
نمایش همه

نکات‏ کاربردی ‏در مورد مسئولیت اشخاص حقوقی در مورد چک بی محل

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

اشخاص ‏حقوقی (مانند: سازمانها، شرکتها، ادارات‏ و موسسات ‏فرهنگی ‏و…) می‏ توانند مثل: انسان‏ها (اشخاص ‏حقیقی) دارای کلیه‏ حقوق و تکالیفی ‏شوند که قانون برای افراد در نظر می ‏گیرد؛ الاحقوق و تکالیفی که مختص انسان هاست ‏و تنها انسان می ‏تواند ازآن برخوردار باشد مانند: حقوق و وظایف پدر در مقابل فرزند از حیث حضانت و تربیت.

پرسش: اگر چکی از سوی یک شخص حقوقی برای مثال شرکت x صادر شود چه کسی مسؤول پرداخت آن است و در صورت بی محل بودن چک شکایت کیفری یا دادخواست مدنی باید علیه چه مقامی طرح گردد؟

پاسخ: شخص حقوقی مانند شخص حقیقی دارای مسئولیت است و اگر چکی صادر کرد باید از سوی بانک پرداخت شود اما اگر دارنده چک با عدم یا کسر موجودی مواجه شد برای تعقیب موضوع و مطالبه وجه چک باید به نکات زیر توجه کند:

چون تصمیمات شرکت توسط اشخاص حقیقی اتخاذ می‏ شود و معمولاً چک و شرکت توسط مدیر عامل یا اعضای هیات مدیره با دو امضاء صادر می‏شود، صادر کنندگان چک و صاحب حساب یعنی شرکت به طور تضامنی مسؤولیت پرداخت وجه چک را دارند. بدین مفهوم که دارنده چک می تواند وجه مندرج در چک را هم از اموال صادر کنندگان و هم از اموال شرکت تامین و مطالبه کند و اگر از دادگاه حکم و یا اجرای ثبت اجراییه دریافت کرد حکم را می تواند به طور تضامنی علیه شرکت یا صادرکنندگان اعمال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!