حقوق کاربردی
نکات ضروری از قانون ثبت احوال
آگوست 16, 2016
حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد دادگاه صالح و نحوه اعطاء سرپرستی از سوی دادگاه به زوجین متقاضی کودک
آگوست 16, 2016
نمایش همه

نکات کاربردی در مورد فرزند خواندگی

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

خانواده واحد بنیادین جامعه و کانون اصلی رشد و تعالی انسانی است و به تجربه ثابت گردیده که کودک در محیط و فضای خانوادگی سالم بهتر رشد نموده و تکامل و تعالی می یابد بدیهی است فرزندانی که در محیط خالی از عشق و دلبستگی خانوادگی تربیت و بزرگ شوند در معرض بحرانهای عاطفی و روحی بسیاری قرار خواهند گرفت. لذا با وصف آنکه سازمان بهزیستی قانوناً موظف به نگهداری کودکان بی سرپرست می باشد مقنن با تصویب مقررات قانونی خاص سرپرستی کودکان بی سرپرست را تحت شرایطی به زوجین فاقد فرزند واگذار تا آنان در دامان پر مهر و عطوفت پدر و مادر مجازی خود پرورش یافته و بتوانند در آینده پذیرای مسئولیتی خطیر در جامعه اسلامی گردند.

  • مفهوم فرزند خواندگی: هر زن و شوهر مقیم ایران در صورت توافق با یکدیگر می توانند سرپرستی طفلی صغیر را به عهده بگیرند مشروط بر آنکه منافع مادی و معنوی طفل را تأمین نمایند.
  • شرایط زوجین برای فرزند خواندگی: ۱- پنج سال از تاریخ ازدواج آنها گذشته و آنها در این مدت صاحب فرزندی نشده باشند. ۲- سن یکی از آنها حداقل ۳۰ سال تمام باشد. ۳- زوجین سابقه محکومیت کیفری موثر نداشته باشند. ۴- هیچ یک از زوجین محجور نباشند. ۵- زوجین صلاحیت اخلاقی داشته باشند. ۶- زوجین یا یکی از آنها امکان مالی برای نگهداری کودک بی سرپرست را داشته باشند. ۷- هیچ یک از آنان مبتلا به بیماری واگیر صعب العلاج نباشند. ۸-معتاد به الکل مواد مخدر و یا سایر اعتیادات مضر نباشند.
  • شرایط طفلی که به سرپرستی واگذار می شود:۱-سن طفل کمتر از ۱۲ سال باشد. ۲- هیچ یک از والدین یا جد پدری کودک شناخته نشده یا در قید حیات نباشند و یا آنکه از کودکانی باشند که به سازمان بهزیستی سپرده شده و سه سال تمام پدر و مادر یا جد پدری او مراجعه نکرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!