ترمینولوژی حقوق
اظهارنامه | اعاده حیثیت | اعاده دادرسی
می 30, 2016
ترمینولوژی حقوق
افعال مادی | اقاله | اقامت موقت | اقرار
می 30, 2016
نمایش همه

اعلام نامه | اعمال نفوذ | اعیان

ترمینولوژی حقوق

ترمینولوژی حقوق

اعلامنامه

(حقوق بین الملل عمومی) نوشته ای که به موجب آن دو یا چند دولت در موضوع معینی روش مشترک خود را بطور رسمی بدول اعلام می‏ کنند. هرگاه حقوق داخلی یک اداره بخواهد مطلبی را از طریق رسمی و کتباً به ‏اشخاص اطلاع دهد آن نوشته را اطلاع نامه و اظهار نامه می‏ گویند (ماده ۶۳۳ قانون اصول محاکمات قدیم).

اعمال نفوذ – Trafic d’influence

(قانون جزا) جرمی که عناصر آن عبارت است از: الف) عمد ب) روابط خصوصی با کارمندان دولت و یا شهرداری یا ماموران به خدمات عمومی علی هذا توسل مرتکب این جرم، بوسیله متقلبانه نیست بلکه توسل او، بوسیله ای است واقعی. ج) سوء استفاده دارنده این رابطه خصوصی ازآن رابطه. د) عملی که از کارمند مزبور در نتیجه اعمال نفوذ صادر می‏ شود که برخلاف موازین قانونی باشد.(قانون مجازات اعمال نفوذ- مصوب ۱۳۱۵). بنابراین انجام دادن تقاضای مشروع اشخاص درشرائط بالا بدون رعایت نوبتی که مقرر است جرم اعمال نفوذ محسوب است. این جرم در تارخ حقوق ایران مورد توجه قانونگذار بوده و در عصر غازان در حقوق و جزای عرفی جرم شمرده و مرتکبان این جرم در این عصر غالبا مغولان بوده اند.

اعیان

(مدنی- فقه)جمع کله ‏ی عین است و عین به ‏معنی مالی است که دارای جرم وابعاد می‏ باشد خواه وجود خارجی داشته باشد (مانند عقد بیع خانه معین)خواه نداشته باشد مانند چند تن گندم در ذمه (در عقد بیع سلم). درصورت اخیر آنرا عین کلی می‏ نامند و در صورت دوم آن‏ را عین معین می‏ گویند. اعیان در مقابل منافع و حقوق (مانند حق خیار و شفه و اقاله)استعمال می‏ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!