نحوه نوشتن عریضه به دادگاه
نحوه نوشتن عریضه به دادگاه
مارس 16, 2022
نگارش دادخواست حقوقی
شیوه تنظیم و نگارش دادخواست حقوقی
مارس 16, 2022
نمایش همه

نحوه نوشتن نامه به دادستان به زبان ساده

نحوه نوشتن نامه به دادستان به زبان ساده

نحوه نوشتن نامه به دادستان به زبان ساده

برای نوشتن یک نامه مناسب یا یک دادخواست اداری به دادستان، ضروری است که با قلمی صحیح این کار را انجام دهید. به همین دلیل قبل از این کار باید نحوه صحیح نگارش نامه و درخواست را به‌طورکلی و جزئی یاد بگیرید. نحوه نوشتن نامه به دادستان مراحل مختلفی دارد که برای نگارش یک نامه خوب باید به همه نکات و مراحل آن توجه ویژه داشته باشید.

نامه یا دادخواست به معنای عدالت‌طلبیان و دادخواهی کردن است که فرد باید ادعای خود را به قاضی یا دادستان ارائه دهد. در ادامه این مقاله به نحوه نوشتن نامه و تمام نکات آن می­پردازیم. تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

دادخواست یا نامه چیست؟

به‌طورکلی معنی کلمه دادخواست، دادخواهی کردن و عدالت را طلبیدن است. افراد برای ارائه دادخواست به دادگاه، باید نامه دادخواهی و عدالت‌طلبی خود را به دادگاه و یا دادستان ارائه دهند. دادگاه نیز پس از دریافت دادخواست، شروع به رسیدگی می­کند. به همین دلیل یادگیری نحوه نوشتن نامه به دادستان بسیار مهم است. برای دعاوی حقوقی لازم است که افراد برای نگارش نامه از برگه مخصوصی استفاده کنند و به مراجع موردنظر تحویل دهند. ولی اگر دعاوی مربوطه کیفری باشد نیازی نیست که دادخواست شما در برگه مخصوصی نوشته شود و افراد می­توانند درخواست موردنظر خود را بر روی کاغذ عادی بنویسند. با تنظیم و نگارش صحیح دادخواست و نامه و ارائه آن به دادگاه یا دادستان، دادگاه وظیفه دارد که به نامه و پرونده افراد رسیدگی کند. دادستان نیز باید روند قانونی پیگیری کردن و سپری کردن دادخواست را طی کند.

طرز صحیح دادخواهی و عدالت‌طلبی
طرز صحیح دادخواهی و عدالت‌طلبی

چه زمانی افراد می­توانند نامه یا درخواست خود را به دادستان ارائه دهند؟

در هر شرایطی که کمترین حقوق افراد همچون حقوق شهروندی نادیده گرفته شود و یا افراد یا ارگان­های خاصی این حقوق را نادیده بگیرند؛ افراد می­توانند برای زیر پای گذاشتن حقوقشان برای دادستان و قاضی ادعایی داشته باشند. این ادعا باید صرفاً تحت عنوان نامه یا دادخواست به دادستان موردنظر ارائه شود.

به­طورکلی ازجمله شرایط نوشتن نامه به دادستان می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر افراد دستمزد و حقوق را در زمان معین خود دریافت نکرده باشند و یا در هنگام دریافت دستمزد خود تأخیر داشته‌اند یا ارگان و سازمان خاصی حقوقشان را زیر پا گذاشته باشد.
 • اگر افراد نتوانسته­اند از خدمات عمومی و همگانی که مربوط به همه شهروندان می­شود استفاده کنند یا سازمان یا افرادی استفاده از این خدمات را برای افراد منع کرده باشد.
 • اگر در برخی از امور قوانین مربوط به نگهداری زندانیان دچار نقض شده باشد.
 • اگر افرادی خدمات مربوط به حوزه پزشکی را انجام نداده باشند یا در حین انجام و ارائه خدمات بهداشتی و پزشکی دچار تخلف شده باشند و … افراد می­توانند نامه و شکایت خود را به دادستانی ارائه دهند.

با همه این موارد تمام شهروندان نمی­توانند ادعاها و درخواست خود را با دانستن نحوه نوشتن نامه به دادستان به دادستانی ارائه دهند. برخی از جرائم و تخلف ­های صورت‌گرفته باید توسط نهادها و وزارتخانه‌های ویژه­ای همچون دادگاه­ها، وزارتخانه‌های مخصوص، کمیته و … تحت‌نظر گرفته شود. حال که متوجه شدیم چه افرادی می­توانند به دادستان نامه بنویسند در ادامه مطلب به طریقه نوشتن نامه به دادستان می­پردازیم.

طریقه نوشتن نامه اصولی و صحیح به دادستان
طریقه نوشتن نامه اصولی و صحیح به دادستان

روش­های صحیح طرح ادعا و شکایت در دادسرا

امروزه علاوه بر روش­های گوناگون برای نوشتن نامه به دادستان، روش­های گوناگونی نیز برای طرح درخواست به دادستانی وجود دارد. در ابتدا می­توانید سند موردنظر خود را به دادستانی منتقل کنید که در این روش باید نامه و ادعای خود را به دفتر تحویل دهید که شماره ورودی و تاریخ پذیرش و زمان معین پاسخ‌دادن به شما تحویل داده می­شود.

اگر از ادعا و سند خود نسخه کتبی موجود ندارید کافی است که به طور شفاهی به کارمندان آن حوزه ارائه دهید. در این زمان کارمند و کارشناس مربوطه یک نسخه کتبی از گفته­ های شما تهیه می­کند و شما می­توانید این نسخه کتبی را به‌صورت نامه به دادستان موردنظر تحویل دهید. گاهی به دلیل شخصی بودن ادعا و درخواست افراد از گفت‌وگوی شفاهی با کارمندان امتناع میکنند. در این صورت تنها با نوشتن نامه کتبی و انداختن آن در جعبه ­های مخصوص نامه ­ها می­توانید ادعا و درخواست خود را به ارگان موردنظر برسانید.

طرز نوشتن نامه به دادستان

نامه یا شکایت باید به طور صحیح و مناسبی نگارش شود تا مورد قبول دادستان قرار گیرد. در یک برگه مخصوص برای نوشتن نامه باید نکات زیر به طور کامل رعایت شود.

 1. ابتدا در سمت بالا و در قسمت راست برگه باید محل ارسال نامه به طور کامل نوشته شود. در زیر محل، باید نام فردی که درخواست و نامه را می­نویسد، نوشته شود. این اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی کامل، اطلاعات تماس، محل زندگی و محل ثبت‌نام و … است.
 2. سپس درخواست خود در وسط برگه نوشته شود. این درخواست و نامه می­تواند شکایت و یا موارد دیگری باشد. به طور مثال اگر نامه در مورد شکایت از فرد یا مرکز و سازمانی است، در وسط سطر باید کلمه باید کلمه شکایت نوشته شود.
 3. در سطر بعدی باید به طور کامل موضوع نامه قید شود. موضوع اصلی شامل اصل موضوع، سندها، حقایق نقض و تمام ادعاهای شما خواهد بود.
 4. متن موضوع را کامل کنید و شکایت و درخواست خود را به طور کامل و با جزئیات بالا ذکر کنید.
 5. پس از نگارش قسمت اصلی با درخواست بازپرسی دادستانی و برابری و رعایت حقوق متن خود را به پایان برسانید.
 6. در پایان‌نامه و درخواست خود فهرستی از سندها و مدارک و گواهی موجود را تهیه کنید. زیرا این امر می­تواند نظر دادستان را در خصوص واقعیت و حقایق تغییر دهد و دادستان راحت­تر و سریع‌تر به حقایق پی ببرد.
 7. در پایان در قسمت راست و پایین برگه تاریخ نگارش نامه و نام و نام خانوادگی و امضای خود را درج کنید. همه موارد فوق شما را در نوشتن نامه به دادستان کمک می­کند.
نمونه‌ای از نحوه نوشتن نامه به دادستان
نمونه‌ای از نحوه نوشتن نامه به دادستان

نحوه پاسخ دادستانی به نامه متقاضیان

پس از نگارش صحیح و درست نامه و درخواست خود به دادستان، حال باید منتظر جواب دادستان به درخواست خود باشید. طبق قانون فعلی، دادستان باید طی مدت ۷ روز به پرونده و درخواست افراد رسیدگی کند و پاسخ مناسبی را ارائه دهد. پاسخ دادستان به نامه و درخواست شما می­تواند حالت­ های گوناگونی را به دنبال داشته باشد که در ادامه به بررسی آن می­پردازیم.

پاسخ­ های گوناگون دادستان به نامه­ ها و درخواست­ ها:

 1. رد شده: اگر نامه درخواست شما به اثبات نرسیده باشد یا سند و حقایق درستی را در نامه ذکر نکرده باشید و شکایت به‌درستی تنظیم ‌نشده باشد، این جواب را از دادستانی دریافت خواهید کرد.
 2. راضی: این پاسخ بین معنی است که درخواست شما مورد تأیید دادستان قرارگرفتن و برای انجام مراحل دیگر می­توانید به مراجع مربوطه مراجعه کنید.
 3. ارسال‌شده به ارگان­ها و مراجع دیگر: این پاسخ بدین معنی است که شکایت شما حتماً باید به ارگان­های دیگر ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد.
 4. پذیرش برای رفع مشکل: این پاسخ نیز یکی دیگر از پاسخ ­های دادستان به درخواست شکایت و نامه شما خواهد بود. این به آن معناست پرونده شما توسط دادستان بررسی خواهد شد و باید تحقیقات بیشتری بر روی موضوع شکایت و درخواست شما صورت گیرد.

نکات مهم و کاربردی در خصوص نحوه نوشتن نامه به دادستان

همان‌طور که گفتیم طریقه نوشتن نامه به دادستان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نحوه نوشتن نامه اداری به دادستان نیز باید به نکات مربوط به آن توجه کافی داشته باشید تا یک نامه بی‌نقص و کامل را به دادستان ارائه دهید.

نکته اول: در نوشتن نامه از زیاده‌گویی و زیاد نوشتن بپرهیزید. همه نکات مهم و نکاتی که مربوط به پرونده است را به طور خلاصه و کاملاً مفید در نامه و درخواست خود قید کنید و از نوشتن موقعیت ­های زندگی خود و داستان­های قبلی خود و موارد بی‌ربط خودداری کنید.

نکته دوم: از دادستان درخواست نکنید که مسئولی را که ازنظر شما حقوق یا قوانینی را نقض کرده است، دستگیر کند یا از مقام مربوط به خود اخراج کند. در شیوه صحیح و نوشتن نامه به دادستان با احترام کامل بخواهید تا شرایط و وضعیت شما را درک کند و حقوقتان را در چهارچوب قانون رعایت کند تا عدالت به طور کامل برقرار شود.

نکته سوم: اگر نامه شما از نوع شکایت بود باید همه شواهدی را که مورد شکایت قراردادید به دادستان ارائه دهید. همه مدارک، شواهد، سند و دیگر موارد برای رعایت حقوق باید در نامه ذکر شود؛ زیرا اگر اسناد و شواهد قانع‌کننده‌ای را برای دادستان ذکر نکنید، شکایت و درخواست شما رد خواهد شد.

بنابراین لازم است که همه شواهد و مدارک لازم را برای دادستان ارائه دهید. همچنین نام و مشخصات کامل فرد یا سازمانی که حقوق شما را نقض کرده‌اند و شما از آن شکایت دارید باید به طور کامل ذکر شود. زیرا اگر نام فرد یا سازمان به طور کامل در نامه قید نشود، دادستان شکایت را رد می­کند و نامه مورد بررسی قرار نمی­گیرد.

نکته مهم در طرز نوشتن نامه به دادستان

طرز و نحوه نوشتن نامه به دادستان از اهمیت بالایی برخوردار است. اولین نکته که تأثیر بسیار زیادی درنتیجه و پاسخ دادستان به نامه دارد، زبان نگارش است. زبان نگارش این نامه باید رسمی باشد و نباید با لهجه یا زبان قومیت ­های مختلف نگارش شود.

همان‌طور که در بالا نیز قید کردیم هرکدام از درخواست­ها فرم مخصوصی دارد. به طور مثال درخواست حقوقی باید در برگه ویژه­ای نوشته شود. یک دادخواست و نامه کاملاً مناسب باید شامل نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه و کد ملی، نشانی محل کار و محل زندگی و … باشد. مشخص‌بودن محل اقامت یکی از ویژگی­های مهم یک نامه و دادخواست است.

نتیجه‌گیری

نوشتن یک نامه و دادخواست برای دادستان باید با قلمی صحیح و درست نگارش شود. به‌طورکلی دادخواست در لغت به معنای عدالت‌طلبی و دادخواهی است. برای نحوه نوشتن نامه به دادستان باید به نکات ویژه­ای توجه داشته باشد. مشخص‌بودن مشخصات کامل فردی، رسمی بودن زبان نامه و … از ویژگی­های مهم نامه به دادستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!