حقوق کیفری کسب وکار
کارکرد اخلاق تجاری درحقوق کیفری کسب وکار
اکتبر 3, 2017
وکلای جوان بدانند
وضعیت حقوقی معاملات ورثه نسبت به ترکه، قبل از تصفیه ی آن
اکتبر 4, 2017
نمایش همه

شرکت های تجاری و اخلاق تجاری در عمل

حقوق کیفری کسب وکار

حقوق کیفری کسب وکار

امروزه بیش از بیش به پدیده اخلاق گرایی در شرکت های بزرگ تجاری توجه می شود. در اصل، قانون مدونی برای الزام شرکت های بزرگ به رفتار اخلاقی وجود ندارد واین خود شرکت ها هستند که سعی  می کنند برخی اقدامات و رفتارها را که به نظر آن ها جنبه اخلاقی دارد، در دستور کار خود قرار دهند. این مطلب، بیشتر  به مشغول شده ذمه شرکت تجاری بر مبنای مسئولیت مدنی (اجتماعی) درباره مسائلی خاص مربوط است. این مسائل خاص، اغلب به حوزه های مربوط است که دولت ها نیز در سیاست های کلان خود به آن می پردازند. ازجمله  مسائلی  که برای شرکت تجاری دغدغه  محسوب  می شود عبارت اند از:

  1. محیط زیست و تعهدات شرکت مبنی بر توجه بیش از پیش به آن؛
  2. حقوق کار و حقوق اطفال؛
  3. الزامات حقوق بشری؛
  4. تعهدات راجع به امنیت کارگر.

۱-شرکت تجاری و کد اخلاقی

شرکت های بزرگ تجاری تعهدات خود را درباره مسائل مذکور در دفترهایی به طور مفصل تشریح می کنند که آنها را مجموعه  مقررات کارکرد صحیح شرکت یا کد اخلاقی می نامند. این مجموعه مقررات، گذشته  از این که  برای افراد خارج از شرکت جنبه ای تبلیغاتی  و تاحدی اعتماد زایی دارد. کارمندان شرکت را نیز به حسن اجرای آن ملزم می کند.

 این گونه است که درحرفی مانند پزشکی، حسابرسی، وکالت، بانکداری، خبرنگاران و…تخصصی و حساس هستند با کد اخلاق یا مجموعه قوانین اخلاق روبه رو هستیم درحقیقت، کد اخلاقی  سیاست های راهبردی  شرکت تجاری  را به نشان می دهد و دور نما و راهبرد آن شرکت را درباره مسائل خاصی متذکر می شود که نه تنها از دغدغه های شرکت است؛ بلکه  به زعم دولتی که درآن  ثبت  شده یا حتی در سطح منطقه ای و اروپایی نیز مهم شمرده می شود. پس از شناخت کدهای اخلاقی و فلسفه وجودی آن به ذکر نمونه بسنده می‌کنیم.

بدین طریق درمی یاییم که کدهای اخلاقی، پدیده ای  انتزاعی نیستند و در عمل، در دنیای تجارت به پیشبرد امور می پردازند.

۲-مطالعه کد اخلاقی شرکت تالس

شرکت تالس فرانسه که تا ۵ دسامبر ۲۰۰۰، تامسون CSF نامیده می شد، شرکت الکترونیکی  عظیمی است که در هوا فضا، تجهیزات دفاعی وتکنولوژی اطلاعاتی وارتباطی، از نام های معتبر و متخصص در این زمینه شمرده می شود. این شرکت که در۵۰کشور حضور داشته و ۶۸ هزار کارمند دارد، پیشرو درسیستم های اطلاعات  حساس در سطح بازار هوافضا، فضا، تجهیزات دفاعی و امنیتی به شمار می رود. این غول بازرگانی برای تنظیم  مناسبات  تجاری خود از هر ظرفیتی بهره می برد که یکی از این ظرفیت ها کد اخلاق است. شرکت تالس در سال  ۲۰۰۱، کد داخلی اخلاق را تدوین کرد که در آن بهترین عملکرد اخلاقی را در نظر گرفته است. چنان چه خود شرکت اعلام می کند، کد اخلاق «حاصل تلاش پیگیر اندیشه، مطالعه، تحلیل و در تصویب است» این کد اخلاق که در سال ۲۰۰۷ روز آمد شد، به همه زبان های حاضر در آن شرکت ترجمه شده و در اختیار کارکنان آن قرار گرفته است.

از نکات مهمی که درسال۲۰۰۷ مدنظر قرارگرفته :

  1. تحکیم اصول اخلاقی درباره سازندگان و محیط زیست؛
  2. به روزنمایی ساختار اخلاقی گروه؛
  3. افزایش آگاهی کارکنان درباره هشدار اخلاقی.

برگرفته از کتاب مبانی حقوق کیفری کسب و کار؛ نویسنده: دکتر امین جعفری، انتشارات سمت، ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرسش و پاسخ حقوقی - گروه میزان

خدمات گروه طلوع (tmrg)

انجام تمامی امور حقوقی شرکت ها و کسب و کارها

خدمات گروه کلید (ksykg)

اپلیکیشن میزانپ - جستجوی مکانی دفاتر حقوقی

کتاب همانند یک پرنس و پرنسس باشیم!