حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان
آبان ۲۹, ۱۳۹۵
حقوق کاربردی
نکات کاربردی در مورد فوت اصحاب دعوی در امور مدنی
آبان ۲۹, ۱۳۹۵
نمایش همه

نکات کاربردی در مورد فوت اصحاب دعوی در امور کیفری

حقوق کاربردی

حقوق کاربردی

ممکن است حین رسیدگی یکی از از اصحاب دعوی فوت کند حال این پرسش پیش می آید که آیا جریان رسیدگی متوقف می شود؟ برای پاسخ به این پرسش باید موارد مختلف را به شرح ذیل بررسی کرد:

در امور کیفری که یک طرف آن شاکی خصوصی و نماینده جامعه (دادستان) حضور دارد و طرف دیگر آن متهم.

الف) فوت شاکی خصوصی

با فوت شاکی خصوصی کلیه حقوق ناشی از دعوی به ورثه او می رسد فرض کنیم شاکی به عنوان ارتکاب خیانت در امانت از آقای(ب) شکایت کرده و پس از انجام تحقیقات توسط باز پرس و قبل از تنظیم کیفرخواست و شروع به محاکمه  شاکی فوت می کند در این حالت ورثه حق دارند در محاکمه شرکت کنند و شکایت مورث خود را پیگیری کنند. در جرایم قابل گذشت مانند: فحاشی، افترا، تصرف عدوانی، و…حق گذشت به وراث قانونی متضرر از جرم منتقل و در صورت گذشت همگی وراث تعقیب، رسیدگی و اجرای مجازات متوقف می شود.

ب) فوت متهم

با فوت متهم امر تعقیب و محاکمه و اجرای مجازات متوقف می شود زیرا برابر اصل شخصی بدون مجازات فقط شخص مرتکب مسئول عمل غیر قانونی خود است نه ورثه و اطرافیان او.

البته در مورد پرداخت دیه وضع فرق می کند یعنی اگر کسی مرتکب جرمی شود که مستوجب پرداخت دیه است برای مثال«الف» مرتکب قتل غیر عمدی ناشی از حادثه رانندگی شود و خودش در حین محاکمه فوت کند از حیث جنبه عمومی جرم یعنی حبس یا جزای نقدی ورثه او مسئولیتی ندارند ولی در مورد پرداخت دیه و خسارت به ورثه مقتول مسئولیت دارند و اگر ورثه الف (راننده مقصر) اموال به جا مانده(ترکه) از او بپذیرند مسول پرداخت دیه به خانواده مقتول هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*